Tak to tedy platí ještě v srpnu. Od prvního září bude totiž podle rozhodnutí rady města parkování na náměstí Svobody zpoplatněno a to z prostého důvodu. Obyvatelé náměstí a podnikatelé provozující zde své podniky si totiž stěžovali, že turisté přijíždějící do Vimperka nemají na náměstí kde zaparkovat.

„Většina centrálních parkovišť ve městech již zpoplatněna je, byli jsme spíše výjimkou. Navíc se začaly hromadit stížnosti, protože mnozí obyvatelé blokovali svými vozidly parkování na náměstí déle, než je nutné. To samozřejmě způsobovalo komplikace, z náměstí se stala nechtěně taková odkládací plocha. Od zpoplatnění si proto slibujeme především to, že se parkování trochu uvolní,“ vysvětloval důvody pro zpoplatnění parkoviště v samotném srdci Vimperka starosta města Bohumil Petrášek s tím, že o této změně uvažovali vimperští radní již několik let.

Zpoplatnění přitom podle jeho slov nebude nijak drastické a pro obyvatele náměstí a místní podnikatele bude navíc zvýhodněno. „Počítáme s tím, že parkovací půlhodina vyjde na náměstí na pět korun, což podle mého názoru není nijak přemrštěné. Lidé, kteří mají přímo na náměstí trvalé bydliště nebo nájemní smlouvu, budou moci navíc využít zvýhodněných rezidenčních karet. V současné době už pracujeme na tom, aby byli z úřadu o této možnosti včas informováni, stejná informace visí i na internetových stránkách města,“ vysvětloval dále Petrášek.

Rezidenční kartu si budou moci obyvatelé náměstí vyzvednout poslední tři dny v srpnu na městském úřadě, úředníci jim ji vydají oproti prokázání trvalého bydliště nebo nájemní smlouvy a předložení technického průkazu vozidla. Počítá se s tím, že na náměstí budou moci parkovat pouze osobní automobily. Jiné zvýhodnění platí pro podnikatele s provozovnami na náměstí a také zaměstnance, kteří na náměstí pracují a parkují.

„Rezidenční karta bude stát tři sta korun plus DPH, což dnes činí 360 korun ročně, tedy symbolickou korunu za jeden den. Předplacené parkovací karty potom budou stát pět tisíc korun bez daně a jsou určeny především těm, kteří by stejně chodili každou chvíli pro parkovací lístek do automatu,“ informoval o zvýhodněných možnostech parkování dále Petrášek.

Závěrem upřesnil, že v letošním roce budou obyvatelé náměstí platit z poplatku za rezidenční kartu jen poměrnou část. Letos tedy za ní zaplatí jen sto dvacet korun.