Mezi Strunkovicemi a místní osadou Protivec se totiž nachází malé pošumavské sportovní letiště. Svět pod sebou tak mohou spatřit až z výšky čtyř tisíc metrů. Ti, kteří se rozhodnou podstoupit tento určitě nezapomenutelný zážitek, se následně dostávají do rukou zkušeným parašutistům a pilotům Aeroklubu Prachatice, který letiště provozuje.
Odvážlivec, který se rozhodne vidět známá, ale i méně známá místa z jiného úhlu pohledu, má možnost proletět se ve větroni nebo v motorovém letadle. Pokud by ale tento zážitek nestačil, zájemci si svou dávku adrenalinu mohou vybrat v podobě samostatného nebo tandemového seskoku. Podle slov parašutisty Michaela Vachuty, pak potřebují nejen velkou odvahu, v neposlední řadě i vyšší finanční obnos. „Rozhodně to totiž není levný koníček, jen taková základní výbava nás přijde na mnoho desítek tisíc korun,“ řekl s tím, že zájemci si nemusejí výbavu zakoupit, mají možnost půjčit si ji přímo na letišti. V současné době je tak v místním parašutistickém odboru třináct členů, ženy rozhodně nejsou výjimkou. Ti zájemcům netradičního koníčku, kteří splňují základní zdravotní kritéria a hranici potřebného věku, zprostředkovávají nejen seskok. Jako jednotlivci, ale i tým se zúčastňují různých soutěží. „Takovou matkou parašutistického seskoku je přesnost přistání na terč. Existují ale další kategorie, úspěch jsme měli třeba ve skupinové spolupráci během volného pádu,“ popisoval soutěže parašutistů Michael Vachuta, který má za sebou už přes čtyři tisíce seskoků.
Parašutisté v loňském roce také získali několik cenných medailí a pohárů, které zdobí prostory využívané jako jejich zázemí. Zkušeností tak nejen Michael Vachuta, ale i ostatní členové, mají dost.
A jak přiznal parašutista, navzájem si všichni musejí i velmi důvěřovat. „Pokaždé si před seskokem ještě kontrolujeme ustrojení a stav padáku. Většina z nás je zkušená dost, i tak se ale může stát, že někdo něco přehlédne. Od toho jsme tým, abychom vše ještě zkontrolovali. Několika kontrolami tak zvyšujeme bezpečnost nás a především bezpečnost lidí, kteří si s námi chtějí skočit a zažít něco úžasného, “ ujistil Michael Vachuta.
Strunkovické letiště se nachází v krásném prostředí pošumavské krajiny. Kromě běžných sportovních nebo komerčních seskoků, se tady pořádá i letní parašutistické soustředění. Podle slov Michaela Vachuty, spojuje parašutisty určitá dávka bláznovství a hlavně záliba v pořádném adrenalinu. „Je pravda, že se bohužel nějaká ta nehoda stala. I přes to si ale myslím, že skákání je mnohem bezpečnější, než třeba taková jízda na kole. Na silnici se stane mnohem více nehod. Všechny, které by tak lákalo naše prostředí, moc rádi přivítáme,“ pozval na závěr zájemce Michael Vachuta.