„Je to v naší škole tradice, škoda jen, že se ještě před několika měsíci muselo za odvoz starého papíru zaplatit,“ zkonstatovala vedoucí vychovatelka ZŠ ve Vodňanské Jana Teringlová. Právě ta má pověření sběrové akce pořádat. Na začátku letošního školního roku ale raději sběrovou akci škola vzdala. Musela by totiž ještě za starý papír zaplatit, a to zhruba korunu za kilo. Situace se začíná zase vracet do normálu. „Na Den Země jsme odvezli přes dva tisíce kilo papíru, čímž podporujeme myšlenku třídění odpadu,“ upřesnila.
Zlepšení situace potvrzuje také provozovatel prachatických Sběrných surovin Pavel Žemlička. Ten Deníku potvrdil, že lidé do sběrny vlastně papír vozit nepřestali. „Podnikatelé navíc potřebují potvrzení, že papír zlikvidovali,“ upřesnil. Dodal, že za kilo vytříděného novinového papíru bez vložených letáků lidé dostanou šedesát haléřů. Za třicetník pak sběrna vykupuje časopisy a padesát haléřů stojí kartonový papír. „Stav se vrací do normálních kolejí, za duben jsme vykoupili přes dvacet šest a půl tisíce kilo starého papíru,“ vypočetl vedoucí sběrny.
Situaci má zmapovanou také prachatický odbor životního prostředí městského úřadu. Podle slov Josefa Starého, který má na starosti odpadové hospodářství, je současný svoz kontejnerů na papír dostačující. „Na více exponovaných lokalitách papír vyvážíme jednou týdně. Jsou ale místa, kde jsme vinou úsporných opatření svoz omezili na jednou za čtrnáct dní,“ řekl. Zatím se tak nebude nic měnit a určitě se četnost svozu nezvýší. „Jsou lokality, kde se papír nahromadí rychleji. Ale to je o neukázněnosti obyvatel města. Někdy by stačilo, kdyby lidé třeba krabice sešlápli,“ myslí si. Problém se opakuje například u prodejny Lidl. „To je ovšem dáno i tím, že tam jezdí nakupovat lidé z širšího okolí, a když už mají cestu, tak využijí sběrového místa,“ vysvětlil. Někdy se najde papír okolo kontejnerů také na sídlišti. Po městě je rozmístěno 56 nádob.