„Termín, do kdy se mohli ozvat nájemníci, už uplynul. V současné době nám zůstávají čtyři neprodané byty ze všech, které jsme zahrnuli do privatizace,“ uvedl starosta Netolic Oldřich Petrášek. S prodejem těchto bytů bude muset město nejspíše přikročit k institutu třetí osoby. „Jeden byt je totiž prázdný již nyní a druhý se má v dohledné době uvolnit, takže bychom je nabízeli k prodeji bez nájemníků. Ve zbylých dvou bytech jsou nájemníci, kteří ale na odkoupení nereagovali,“ dodal Petrášek s tím, že v příštím týdnu zasedne zastupitelstvem jmenovaná komise. Ta by měla připravit do jednání zastupitelstva návrh dalšího postupu, který by řešil prodej zbylých čtyř bytů.

„Jednou z možností je vyjmout podle příslušného zákona byty z privatizace a prodat je rovnou za jinou cenu, než byla navržená nájemníkům, třeba za tržní,“ dodal starosta.

Městu zbývá k privatizaci ještě jeden panelový dům. „Jedná se o číslo popisné 573, u něhož se dokončuje rekonstrukce. V nejbližší době bychom nájemníkům chtěli rozeslat nabídku k prodeji a je možné, že by se nám mohlo podařit prodat byty ještě do konce tohoto roku. Občané již byli předem obeznámeni i s možnou cenou, takže by celá transakce mohla jít poměrně rychle,“ předpokládá starosta.

Cena bytů v tomto domě bude ale oproti již privatizovaným bytům vyšší. To je zapříčiněno započtením investice do zateplení a výměny oken. „Vyšší cenou lidé ušetří náklady, které by do domu stejně museli vložit. Město to stálo 2,2 milionu korun. Původně jsme plánovali, že uděláme jeden vzorový panelák ještě před tím, než bylo rozhodnuto o privatizaci. Nakonec budeme v zastupitelstvu rozhodovat i o tom, že bychom si s ohledem na novou situaci nebrali na rekonstrukci úvěr, ale zaplatili bychom to z rozpočtu a peníze by se nám vrátily privatizací bytů,“ dokončil starosta Petrášek.