„Proto jsme také požádali Jihočeský kraj o příspěvek z programu Movité kulturní památky. Chceme restaurovat dřevořezby sv. Jana Evangelisty ze souboru Kalvárie, které jsou umístěny ve hřbitovním kostele sv. Petra a Pavla,“ řekl nedávno prachatický starosta Martin Malý. Doplnil, že celkové náklady jsou stanoveny na devadesát šest tisíc korun a město chce získat grant ve výši čtyřicet tisíc.
Od ministerstva pro místní rozvoj zase město žádá o příspěvek na obnovu drobných sakrálních památek na území Dobrovolného svazku obcí Prachaticko. „V tomto případě jde o fasádu a interiér kaple v Kahově a zároveň pak o opravu vedle umístěného kamenného kříže,“ upřesnil Malý.
Dvě stě padesát tisíc město žádá z Programu obnovy kulturních památek od ministerstva kultury. Chce totiž opravit hřbitovní zeď v Prachaticích. „Na opravu zdi potřebujeme přes čtyři sta padesát tisíc korun. Ale také chceme obnovit boží muka na Svatopetrské cestě. Přesně je to objekt číslo čtyři od domu s pečovatelskou službou,“ vysvětlil starosta. Oprava božích muk by měla vyjít na necelých šestapadesát tisíc korun.
Téměř dva miliony korun pak už mají Prachatice jisté z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. „Tyto peníze budeme čerpat na opravy fasád v Dlouhé a Poštovní ulici. Zároveň z nich opravíme zeď v areálu hospice, kterou jsme získali jako dar, abychom se o ní mohli řádně postarat. Je totiž součástí památkové zóny,“ řekl Malý.
Zatím ale není jisté, na kolik jednotlivé opravy vyjdou. „V současné době totiž probíhá výběrové řízení na dodavatele oprav,“ doplnil. O výši jednotlivých příspěvků na zmíněné opravy pak budou muset rozhodnout zastupitelé.