Jedním z hlavních důvodů bylo, že nemocnice nemá ortopedické oddělení, tyto výkony prováděla v rámci oddělení chirurgického na samostatné stanici.
I když v tuto chvíli už nemocnice neoficiálně disponuje souhlasem se samostatným ortopedickým oddělením s dvaadvaceti lůžky, stále nemá vyhráno.
„Včera jsme prošli výběrovým řízením na ortopedické oddělení pro okresy Prachatice, Český Krumlov a Strakonice. Ministerstvo zdravotnictví a Odborná společnost pro ortopedii nám daly souhlas,“ říká ředitel nemocnice Bohumil Ondřich. I když by se mohlo zdát, že vše nasvědčuje tomu, že ortopedické operace budou v Prachaticích lékaři provádět i nadále, kamenem úrazu se stalo neveřejné hlasování zdravotních pojišťoven.


„Všechny menší pojišťovny byly pro, jediná Všeobecná zdravotní pojišťovna proti. A ve chvíli, kdy by zákroky tato pojišťovna nehradila, nemá smysl nákladné ortopedické oddělení vůbec zřizovat ,“ říká zástupce ředitele František Stráský.
Vedení nemocnice přitom nechalo v létě například zrekonstruovat samostatný sál na ortopedické a traumatologické výkony, který podléhá velmi přísným hygienickým normám. „Zkrátka se snažíme udělat vše pro to, abychom o ortopedii nepřišli. Ročně zde totiž pacienti podstoupí přes sto velkých a nepočítaně malých ortopedických výkonů,“ poznamenal František Stráský.


Podle ředitele nemocnice se vedení zdravotnického zařízení sejde v příštím týdnu se zástupci VZP, aby si ujasnili zamítavé stanovisko, popřípadě podmínky k tomu, aby i VZP na ortopedii kývla.
Za zachování ortopedie zabojovali i obyvatelé regionu, kteří se podepsali pod petici za zachování těchto výkonů.
„Je to nesmysl, aby tady něco podobného nefungovalo,“ říká rozhořčeně Jaroslav Frnoch mladší.