„Pro mne je to obrovské zklamání. Měli jsme úspěch doma i v zahraničí. Navíc jsme jedním ze čtyř takových souborů na jihu Čech,“ tvrdí dirigent prachatické dechovky Václav Franz. Stejně to cítí jak dlouholetí členové kapely, tak i například vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu MěÚ Prachatice Růžena Štemberková.

„Nezrušil jsem je. Mohou hrát dál, ale například jako občanské sdružení,“ tvrdí ředitel ZUŠky Jakub Weiss. Jeho cílem je totiž vytvořit kapelu, kde by hráli pouze žáci základní umělecké školy. „Ve stávající kapele byla žáků jen zhruba jedna pětina,“ zdůraznil. Ten už má připraven nový formát kapely a zároveň dva dirigenty Jana Hovorku a Michala Mareše. „Pro děti bude účinkování v kapele součástí výuky v ZUŠ, a to je pro mne prioritou,“ řekl Deníku Jakub Weiss.

Hudebníci z prachatického orchestru se podle slov kapelníka Václava Franze od ředitele ZUŠky dozvěděli, že nemají pedagogickou nadstavbu. „Nechápu, co to je, na to se ještě musím pana ředitele zeptat. Já osobně jsem pedagog dlouhá léta a dovětek, že na děti špatně pedagogicky působíme, se mě osobně dotkl,“ zkonstatoval člen kapely a ředitel SPgŠ v Prachaticích Antonín Krejsa.

Podle jeho slov je kapela v současné době dobrá parta. „Udělám vše pro to, abychom mohli hrát dál. Podle mého názoru udělal pan ředitel chybu,“ tvrdí Krejsa. On sám připouští, že v kapele jsou i starší hudebníci, nejen žáci ZUŠ. „Když budou další zájemci, my starší jim rádi uvolníme místo,“ dodal. A ujistil, že pokud by ředitel ZUŠ Jakub Weiss své rozhodnutí změnil, on sám by přistoupil na další spolupráci. „Chci, aby kapela hrála pod hlavičkou ZUŠ,“ upřesnil.

Krajská radní pro školství Jana Krejsová celou věc nevidí nijak černě. „V týdnu chystám návštěvu prachatické ZUŠky. Sedneme si k jednomu stolu a uvidíme,“ dodala. Podle jejích slov má ředitel Weiss takový krok plně v kompetenci. „ZUŠka bez dechovky ale nezůstane,“ dodala.

To rozhodně ne, protože ředitel ZUŠ Jakub Weiss má už připraven projekt na založení kapely nové, ale pouze z dětí, které navštěvují uměleckou školu. „Nebude to hned, kapela se bude utvářet, což může trvat klidně jeden až dva roky, ale taková investice se vyplatí,“ řekl v pátek Deníku Weiss. Připustil však, že stávající kapela by měla fungovat dál, jen ne pod hlavičkou Základní umělecké školy v Prachaticích. „Nezrušil jsem je. Mohou hrát dál, ale například jako občanské sdružení. Jde jen o organizační změnu, samotný chod orchestru vůbec nemusí být ohrožen. Nikdo ze členů orchestru, včetně dirigenta, ani dosud není zaměstnancem školy,“ uvedl Weiss. Také zřejmě proto ale odevzdali klíče, nemají kde zkoušet a chybí jim i část vybavení, které si ve škole půjčovali.

Všichni muzikanti, kteří v Dechovém orchestru ZUŠ Prachatice v současné době hrají, jsou odchovanci ZUŠky. I sám její dirigent Václav Franz. „Působím v ZUŠce sedmatřicet let a taky jsem byl jejím žákem, stejně jako ostatní starší muzikanti. Školu přece dál reprezentujeme jak doma, tak v zahraničí,“ myslí si Franz a dodává, že třeba lidé ve Švýcarsku za dechovkou jezdili na koncerty desítky kilometrů a ptali se, kde budou vystupovat další den, aby mohli znovu přijet.

Ve městě se nenajde člověk, který by řekl, že jde o krok k lepšímu. Prachatický starosta Jan Bauer byl celou situací hodně rozmrzelý. „Kapela sice hrála pod hlavičkou ZUŠ, ale město a zastupitelé ji podporovali finančně. Dostala peníze na uniformy i na svoji činnost,“ uvedl. Nedokázal však peníze přesně vyčíslit. „Postup mi přijde velmi prapodivný, nejen že jsem se dosud oficiálně nedozvěděl, že škola má nového ředitele, ale o zrušení orchestru jsem se dozvěděl od rodičů dětí, které přišly domů s pláčem,“ upřesnil s tím, že nezná jasné důvody. „Věřím však, že se nějaké řešení situace najde,“ dodal.
V pátek večer se proto rodiče dětí, dospělí muzikanti a kapelník Václav Franz sešli v restauraci Zlatá stezka v Prachaticích, kde rozebírali s chladnou hlavou současný stav a další možnosti. „Pan ředitel využil legitimního práva a zrušil nás. Chtěli jsme občanské sdružení založit, ale právě pod hlavičkou ZUŠ. Teď je rozhodnutí jen na vás. Pokud mi řeknete, že chcete dál hrát ve stejném orchestru, tak udělám vše pro to, abychom mohli hrát,“ řekl všem přítomným kapelník.

Životem a muzikou protřelí chlapi i ještě dalo by se říci malí kluci v tu chvíli zvedli ruku s naprosto stejnou spontánností, ani chviličku nezaváhali. Ani jeden. „Zkoušet můžeme u nás v jídelně na internátě. Bude to neelegantní provizorium, ale půjde to,“ dodal ve chvíli, kdy všichni zvedli ruku pro další práci se svým kapelníkem, ředitel SPgŠ Antonín Krejsa. „První zkouška bude v pátek v šest a možná i vánoční koncert zvládneme,“ povzbudil své svěřence Václav Franz. Ten i na otázky typu, zda se mají menší muzikanti zapojit do hry v novém školním orchestru ZUŠ, na rovinu dětem vysvětlovat, že on jim v ničem bránit nehodlá. „Pokud chtějí, ať hrají. Když hrají, je to jen dobře, budou lepší,“ vysvětlil pro Deník. Z toho jasně vyplynulo, že kapelník nebude ten, kdo by házel klacky pod nohy ZUŠ. Přeci jen je to pro něho srdeční záležitost.

Kapele ale teď chybí například pulty a bicí souprava, zvonkohra. Bubeníci ale souhlasili, že na zkoušku si vezmou svoje. A pulty? „Já mám volnej, půjčím ho,“ ozvalo se z davu. Tohle vše se asi dá vyřešit. „Škoda jen, že když pojedeme dál, tak si lidé stejně ani nevšimnou, že nehrajeme pod ZUŠkou, ale sami za sebe. Nikdo z Prachaticích ten rozdíl ani nepostřehne,“ zalitoval rozhodnutí ředitele ZUŠ další z muzikantů a učitel SPgŠ Luboš Šimek. V každém případě je podle jeho slov nutné zachovat kontinuitu. A a to se určitě orchestru pod taktovkou Václava Franze podaří.

Kompletní zdůvodnění ředitele ZUŠ Prachatice Jakuba Weisse: Současnost a budoucí fungování dechového orchestru při ZUŠ v Prachaticích.
Každé hudební těleso prochází svým osobitým vývojem. Dechový orchestr za několik posledních let hudebně dozrál, vytvořil si zajímavý, ale i náročný repertoár a bohužel také věkově zestárl. Jen přibližně jedna pětina orchestru je tvořena žáky školy, zbylé čtyři pětiny tvoří bývalí žáci školy a další muzikanti.
Škola, za jejíž chod a rozvoj jsem zodpovědný, se snaží nabízet v rámci hudebního oboru širokou nabídku pro vzdělávání svých žáků. Souborová a orchestrální hra je její nedílnou součástí a pro další hudební rozvoj dokonce nutností.
Povinností školy je připravit odpovídající podmínky vzdělávání, které se slučují se školním řádem, morálními a pedagogickými hodnotami. V tomto duchu jsem se snažil o změnu v stávajícím orchestru, ale pochopil jsem, že udělat z dospělého orchestru (se všemi jeho přednostmi i nedostatky) orchestr dětský je stejné, jako tlačit vlak do kopce. Taková přeměna by nebyla přirozená, ale spíš násilná a jak orchestru, tak škole by přinášela více starostí, než užitku.
Proto jsem se rozhodl fungování současného orchestru pod hlavičkou školy ukončit a doporučil jsem vznik nezávislého občanského sdružení, které by právně orchestr zaštítilo a ten by mohl dál úspěšně fungovat.
A jaká je budoucnost?
V současné době již učitelé ZUŠ intenzivně pracují na přípravě nového - žákovského - orchestru. Připravuje se zajímavý notový materiál a dolaďuje se koncepce fungování nového tělesa. Je jasné, že za dva měsíce orchestr nebude schopen samostatného vystupování, ale již na předvánočním koncertě budou k slyšení první skladby v jeho podání.
Energie i spontánnost dětí a mládeže, jistě přesvědčí, že nejde o krátkozraké řešení, ale o změnu, která bude pro naše současné i budoucí žáky tím nejlepším. A bývalému orchestru, pokud se rozhodnou v hudební činnosti pokračovat, přeji šťastnou hudební budoucnost.
Jakub Weiss,
ředitel základní umělecké školy v Prachaticích