Začne se v dubnu

Na jihu Čech se tak letos opraví 107 kilometrů silnic druhých tříd za 313 milionů korun a 115 kilometrů silnic třetích tříd za 298 milionů korun. „Opravy komunikací druhých tříd bychom rádi uskutečnili od května do července a třetích tříd od srpna do října,“ nastínil plány vicehejtman Martin Kuba.

Už teď je zřejmé, že oprav nebude zrovna málo. Podle slov starosty Stanislava Prince se letošní zima podepsala na místních komunikacích ve Stachách obrovskou měrou. „Ještě zima není u konce a už se objevují škody, které napáchala. Dá se říci, že nejen u místních komunikacích, ale i u státních, je v současné době téměř neutěšitelná situace,“ komentoval starosta.

Na zoufalý stav silnic se vedení obce bude snažit získat potřebné finance z dotace. „Prozatím ale nemáme představu o konkrétní částce. Březen je pro Stachy obdobím větrů, takže dopředu ještě nevíme, kolik škod bude celkem,“ upřesnil Stanislav Princ s tím, že k opravám přistoupí nejdříve v květnu.

Oproti loňskému roku jsou patrné větší škody i v Netolicích. „Hlavně v Tržní ulici nás čekají velké opravy. Silnice se propadá a jezdit se po ní musí jen velmi opatrně. Opravovat se ale určitě bude i v Bavorovské ulici nebo na náměstí,“ řekl starosta Oldřich Petrášek. Jak říká starosta, Netolické čeká ještě dost práce, protože seznam poškozených míst není kompletní. „Musíme dát dohromady všechny oblasti, kterých se rekonstrukce bude týkat. Každý rok máme samozřejmě peníze na opravy v rozpočtu zařazené, a tak snad nebude žádný problém,“ tvrdil starosta.

Škody se objeví

Počítat škody budou teprve v Kvildě nebo v Borových Ladách. „Sníh u nás bude ještě v březnu a možná i v dubnu. Dopředu tak nemohu říci, kolik škod u nás zima dohromady napáchala. Počkáme, až skutečně opadne sníh a pak začneme stav silnic řešit,“ komentovala stav starostka Jana Hrazánková.

Zmrzlý sníh se stále drží i v Kvildě. „Přes deseticentimetrovou vrstvu sněhu nic nevidíme. Musíme tedy počkat až sníh roztaje a potom sepsat seznam poškozených míst.“ řekl starosta Václav Vostradovský a dodal, že stejně jako každý rok se nějaké opravy uskuteční.