Město Husinec totiž zahájilo její generální opravu.
„Zeď už byla hodně narušená. Vypadávaly z ní nejen samostatné kameny, ale v některých místech se vykláněla a hrozilo vypadnutí celých bloků a její zřícení. Poslední ránu jí zasadily loňské přívalové deště,“ potvrdil starosta Husince Ludvík Friedberger. Na opravu získalo město dotaci z programu obnovy škod po povodních ministerstva pro místní rozvoj ve výši přes tři miliony korun. „Je dobře, že jsme se do opravy konečně pustili. Pokud bychom to neudělali a přišly by podobné záplavy, jako v loňském roce, už by to zeď nemusela vydržet,“ odhadoval Friedberger.
Momentálně se pracuje na zhruba polovině zdi, která je rozebraná až pod úroveň vozovky, a to především na zemních pracích. „Bylo to nutné, protože zeď byla špatně založená a ani její cihlové zakončení nebylo ideální, takže se postupně rozebere zeď v celé své délce zhruba sto dvacet pět metrů, udělají se nové základy a znovu se postaví,“ shrnul postup starosta s tím, že výška zdi se pohybuje od půl metru až do více než dvou metrů v nejvyšším místě. Část původních kamenů bude podle starosty možné použít i do nové zdi, jejíž zakončení bude ze žulových desek osazených zábradlím. Dohled nad opravou mají i památkáři s ohledem na její místo v městské památkové zóně a blízkosti národní kulturní památky, jíž je Památník Mistra Jana Husa.
V souvislosti s opravou zdi ale muselo město nechat pokácet také pět vzrostlých stromů pod patou zdi v těsné blízkosti vozovky. „Byly to převážně kaštany, které byly ve špatném stavu a i když jsme je v minulosti prořezávali, bylo veliké štěstí, že některá z větví nespadla na auto nebo na některého z chodců. Problém je, že kořenový systém stromů zasahuje pod vozovku, takže pařezy nebude možné jednoduše vytrhnout, ale budeme je možná muset nechat v zemi a jen je srovnat s terénem. Počítáme s náhradní výsadbou, ale o té ještě není rozhodnuto, kam by přišla ani jaké dřeviny bychom vysadili. Určitě by to ale už neměly být znovu takové stromy,“ podotkl Ludvík Friedberger.
Celá oprava by podle ujištění starosty Friedbergera měla být hotova do konce letošního srpna. „Chtěli bychom zachovat schody, které jsou v horní části i studnu s pumpou, která je nad nimi. Sice se nepoužívá a nevíme ještě, v jakém je stavu, ale pokud to bude možné, rádi bychom ji zachovali alespoň jako určitou raritu a možný zdroj užitkové vody,“ dodal husinecký starosta.