Pokud bydlíte v Prachaticích a nemáte například zahrádku nebo jinou možnost, kde si rozdělat oheň, nabízí se vám oficiální veřejná ohniště.
Jako vše, má i jejich využití ale daná pravidla. „Platí stále veškeré zákony, to nejdůležitější je, že oheň se nesmí rozdělávat v lese, ani v kratší vzdálenosti od lesa, než padesát metrů,“ upozornil ředitel Městské policie v Prachaticích Ivo Novotný. Nicméně město vyšlo vstříc svým obyvatelům a zřídilo oficiální veřejná ohniště v místech, kde se již v minulosti tradičně nacházela. „Je to u brodících lázní u Fefrovského potoka a potom na Dubovém vrchu směrem na Oseky,“ shrnul Novotný.
Obě místa sice nesplňují podmínku minimálně padesáti metrů od lesního porostu, nicméně město udělilo pro tyto případy výjimku, ale současně stanovilo jasné podmínky pro jejich využití. „Určitě je potřeba nahlásit hasičům, že se v dané lokalitě bude rozdělávat oheň, a totéž pak na městské policii, abychom to věděli dopředu. Každopádně je pak nutné dodržovat bezpečnostní podmínky, u každého ohniště je buď písek na uhašení, nebo v případě brodících lázní nádoba na vodu, aby bylo možné oheň uhasit vodou z Fefrovského potoka,“ upozornil ředitel městské policie s tím, že za rozdělávání ohně na veřejných ohništích je vždy někdo zodpovědný a hlídka pak provádí kontrolu na místě samém.
Zatímco město vytvořilo podmínky pro kontrolované volné rozdělávání ohňů, to, co si na nich budete opékat, ale i dřevo samotné, je už na každém z vás. „Dříví na ohniště určitě nedodáváme. Dovedu si představit, že by připravené dřevo na místě dlouho nevydrželo,“ poznamenal Zdeněk Rubeš z odboru komunálních služeb a dopravy MěÚ Prachatice. Jeho slova potvrdil i jednatel Městských lesů Prachatice František Štěrba. „Pokud se týká klestí, to je možné ze zákona sbírat bez omezení. Pokud by se jednalo i silnější dřevo, to už podléhá nahlášení a bereme to jako samovýrobu,“ uvedl Štěrba. Sám ale z veřejných ohnišť příliš radost nemá. „Jsou velice blízko lesního porostu,“ neskrýval jednatel městských lesů určité obavy.
Vedle nutnosti dodržovat proto určená pravidla pak stoprocentně platí, že se zákaz vstupu do lesních porostů a rozdělávání ohňů v případě období enormního sucha a vyhlášeného plošného vztahuje i na veřejná ohniště.