ŘÍJEN
Zdíkov
1.října:
Dopravní značení začátek a konec obce musel Zdíkov přestěhovat na původní místo. Dopravní značení, upozorňující řidiče na začátek a konec obce Zdíkov ve směru od Vimperku, je znovu na původním místě. Právě Zdíkov byl jednou z obcí na Prachaticku, která si před nedávnem posunula dopravní značení bez příslušného souhlasu.
Prachatice
2. října:
Akciová společnost Nemocnice Prachatice je od včera bez ředitele. Bohumil Ondřich po sedmnácti letech opustil svou kancelář. Ondřichovi skončilo funkční období na postu předsedy představenstva. Jako člen nového představenstva už nebyl zvolen.
Prachatice
4. října:
Jen dvacet minut trvala poslední zkouška Dechového orchestru ZUŠ Prachatice poslední pátek v září. Při ní se muzikanti od nedávno jmenovaného ředitele ZUŠ Jakuba Weisse dozvěděli, že dechovka v tomto kabátě již nebude pod hlavičkou základní umělecké školy fungovat.
Vimperk
8. října:
Karikaturu starosty Vimperka řešila policie. Starosta města Pavel Dvořák podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu a maření voleb. Reagoval tak na plakáty, které se objevily po Vimperku. Starosta na nich byl vyobrazen karikaturistou a pod nimi byly lživé texty.
Prachaticko
9. října:
Vyzkoušet maturitní zkoušku si chtěli všichni studenti. Podle slov odborníků je generální zkouška dobrá věc, neboť státní maturity jsou pro studenty zatím velkou neznámou.
Netolice
11. října:
Ani téměř historická událost, kdy se úplně poprvé v březnu letošního roku spojily jízdní vlakové řády Netolice – Týn nad Vltavou, netolické dráze nepomohla. Po tom, co Jihočeský koordinátor dopravy i přes protesty netolických radních a cestujících zrušil bez náhrady ranní a večerní spoje, hrozí další novinky. A bohužel k nelibosti cestujících, kteří vlak využívají, ať už při cestování do práce, školy anebo jen tak za výletem.
Husinec
13. října:
Vše je v pořádku, alespoň pokud se týká pravosti podpisů na kandidátních listinách tří politických stran, které usilují v komunálních volbách v Husinci o přízeň voličů. Takový je závěr policejního prověřování, k němuž byl přizván také odborník na grafologický rozbor. Deníku to potvrdila okresní státní zástupkyně Miroslava Prokešová.
Netolice
16. října:
Netoličtí se rozhodli zatočit s nelegálními těžaři vltavínů. Po nelegálních těžařích zůstávají obrovské díry, které mohou být i životu nebezpečné. Vltavíny si Netoličtí vytěží sami.
Prachatice
18. října:
Nejsledovanější komunální volby v bývalém okresním městě za posledních dvanáct let mají své vítěze i poražené. Zatímco slavit mohli především ve volebním štábu ČSSD, ve stejnou chvíli bylo na přítomných zástupcích ODS v jejich volebním štábu patrné rozčarování nad jejich neúspěchem. V Prachaticích vyhrála volby ČSSD.
Prachatice
19. října:
Bez odpovědi nechala vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu Městského úřadu v Prachaticích Růžena Štemberková situaci, která nastala po komunálních volbách. Růžena Štemberková totiž kandidovala do městského zastupitelstva jako jednička za KDU–ČSL a také získala dostatečný počet hlasů a v zastupitelstvu může usednout.
Prachatice
22. října:
Ještě ráno šlo o tři údajné pachatele. V poledne ale už dva z nich prachatický soud uznal vinnými ze zločinu loupeže. Soudce Robert Pekárek uložil v minulosti několikrát trestané N. B. dva a půl roku odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Trest dva a půl roku se čtyřletým odkladem dostal pak L. B. z Prachatic.
Prachatice
26. října:
Opět na bodu nula skončilo nedělní jednání pěti koaličních partnerů, jež by mohli mít v novém prachatickém zastupitelstvu pohodlnou většinu třinácti hlasů. U jednoho stolu se sešli zástupci všech pravicových stran, tedy KDU–ČSL, ODS, Pro Prachatice, TOP 09 a Volby pro město. Strany se neshodly.
Prachaticko
30. října:
Soud řešil stížnosti na volby. Na Krajský soud v Českých Budějovicích dorazil návrh na neplatnost voleb v Husinci a Bohumilicích.
LISTOPAD
Volary
6. listopadu:
Neplánovanou evakuací skončilo včera školní vyučování v Základní škole ve Volarech. Důvodem byl anonymní telefonát, který oznámil bombu v budově školy. Někdo volal z budky vedle školy. Nic takového ale pyrotechnici ve škole nenašli.
Vimperk
9. listopadu:
Pracovníci městských lesů za pomoci techniky prořezali korunu starší ze dvou památných lip na Brantlově Dvoře ve Vimperku. Silný vítr totiž poškodil jednu z hlavních větví a změnil tak tahové poměry v celé koruně. Ohrožen tak byl i majetek soukromých osob.
Prachatice
11. listopadu:
Zatímco celé město v klidu spalo, nedaleko jeho centra bojovali v noci hasiči s ohněm v bezprostřední blízkosti čerpací stanice v Nebahovské ulici. Až patnáctimetrové plameny vyděsily hodinu po půlnoci hlavně její obsluhu. Zatím z neznámých příčin se totiž vzňal neobydlený rodinný dům vzdálený od benzínky zhruba třicet metrů.
Netolice
12. listopadu:
Netoličtí si museli hlasování zopakovat. Stejně jako předvolební jednání, nepřineslo výsledky ani ustavující zastupitelstvo. V polovině listopadu byly Netolice bez vedení města.
Prachatice
16. listopadu:
Prachatičtí zvolili napoprvé nové vedení města. Starostou se stal Martin Malý a jeho zástupcem Robert Zeman.
Vimperk
18. listopadu:
Změna na postech starosty a místostarosty nastala také ve Vimperku. Starostou se stal Bohumil Petrášek a jeho zástupkyní Jaroslava Martanová.
Prachaticko
19. listopadu:
Odstupující starostové v několika městech a obcích na Prachaticku dostali odstupné. Mnohde šlo o statisícové částky.
Prachaticko
23. listopadu:
Soli prý mají dost. I když v loňském roce napadl první sníh již 13. října, přesto i letos už museli silničáři s posypovou technikou vyjíždět. Na silnice Prachaticka tak vysypali celkem dvaadvacet tun soli. Hlavní nápor na silničáře na Šumavě teprve přijde. Alespoň tak varovali meteorologové.
Netolice
26. listopadu:
I v Netolicích si konečně zvolili vedení radnice. Starostenský post obhájil Oldřich Petrášek. Jeho zástupcem se stal Jiří Churáček.
Prachatice
27. listopadu:
Třiašedesát metrů vysoký komín teplárny na sídlišti dostal nové nerezové vložky, které mají eliminovat působení agresivních zplodin na jeho zdivo. Kouř vycházející z komína tak prý bude čistější.
Prachatice
29. listopadu:
Od července letošního roku výrazně vzrostly částky, které dluží pacienti prachatické nemocnice na regulačních poplatcích. K poslednímu červnu letošního roku lidé dlužili zhruba osmdesát pět tisíc korun.
Prachaticko
30. listopadu:
Na jih Čech vtrhla pořádná zima. Napadaly desítky centimetrů sněhu a doprava vázla.
PROSINEC
Prachaticko
3. prosince:
Na policii se mají složit obce. Sedm šumavských starostů projednává osud oddělení Policie ČR v Horní Vltavici. Pokud ji budou chtít obce zachovat, tak musejí zaplatit.
Vimperk
6. prosince:
Vimperská záchranka nekončí. Přestože se v posledních dnech objevily v regionu zprávy o tom, že má ve Vimperku skončit pracoviště zdravotnické záchranné služby, není to pravda. Deníku tyto fámy vyvrátil osobně ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý.
Prachaticko
8. prosince:
Prachatický soud už druhým rozsudkem potvrdil vinu lyžaři, který před dvěma lety na Zadově způsobil zranění tehdy sedmileté lyžařce. Mladík za své jednání dostal podmínku.
Prachaticko
10. prosince:
Cizinecká policie končí svou působnost u hranic se SRN s novým rokem. Pravomoci předává jinam.
Prachaticko
15. prosince:
Poptávka po hlavní rybě, která ovládá štědrovečerní tabule v tuzemsku, vrcholí. I když obliba ostatních ryb stoupá, kapr je pro Čechy stále tou nejoblíbenější domácí rybou, na níž si chtějí o Vánocích pochutnat.
Vimperk
17. prosince:
S plány na oživení několik let zavřeného areálu bývalého Ústavu sociální péče v Hrabicích přišli zástupci Sdružení pro nadaci Gallus Ruber. V plánu zde mají vytvoření léčebného ústavu pro mládež ve věku od patnácti do šestadvaceti let se sociálně patologickými sklony.
Prachatice
18. prosince:
Dohady o tom, zda ve městě skončí výrobní závod Madety, nabírají na obrátkách. Ukončení výroby v Prachaticích Deníku potvrdila tisková mluvčí Madety Barbora Daňková. Mělo by se tak stát na sklonku příštího roku.
Vimperk
20. prosince:
Jako dobrou označují myšlenku vytvoření léčebného ústavu pro mládež se sociálně patologickými sklony oslovení zástupci složek integrovaného záchranného systému, i když s ohledem na plánovanou kapacitu sto klientů s určitými výhradami. Nicméně ani jeden z nich si to, co zamýšlí zástupci sdružení pro nadaci Gallus Ruber, nedokáže představit v praxi.
Prachatice
21. prosince:
Nově zrekonstruované Městské divadlo se otevřelo teprve v polovině září. Hned první zkušenosti diváků ale odhalily, že některá místa na balkoně nejsou příliš příznivá. Město proto zlevní cenu vstupenky.
Prachatice
23. prosince:
Nové a snížené platové výměry se včera rozdávaly na prachatické radnici. Poslední pracovní den před vánočními svátky tak někteří úředníci na prachatické radnici odcházeli v kapse s platovým výměrem v průměru o pět procent nižším. Ten bude platit od ledna příštího roku.
Volary
28. prosince: Volarští pejskaři od Nového roku zaplatí více.