Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nekonečné sucho bez deště přiživilo požár

Mojkov – Rok 1911 byl mimořádně suchý.

11.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Na prachatický okres spadl poslední vydatný déšť 17. května a od této doby, kromě několika menších dešťových přeháněk, až do srpna nepršelo. Toto nepříznivé počasí a mimořádné sucho se odrazilo i na nízkém růstu vegetace. Úroda byla nízká, obilí velmi špatné a sláma krátká.

Na tento suchý rok mají smutnou vzpomínku obyvatelé osady Mojkov u Dolního Kožlí na Prachaticku. Podle sčítání obyvatelstva z roku 1910 zde tehdy žilo celkem 84 osob.

Dne 10. srpna 1911 před polednem začalo hořet suché chvojí v uličce u domu Josefa Nárovce č. p. 15. Domek byl tehdy krytý dřevěnými došky a panující sucho a suchý vítr byly velmi dobrými pomocníky vznikajícího ohně, který se velmi rychle šířil. K tomu mu pomáhala ještě jedna další nepříznivá okolnost. Většina obyvatelstva byla tehdy na poli a než se stačila vrátit zpět, požár se rychle rozšířil na další venkovské domky. K ohni se urychleně dostavili členové některých okolních hasičských sborů ze Žárovné, Lažišť, Šumavských Hoštic, Vlachova Březí a také ze Záblatí. V účinném boji s tímto ničivým živlem bránil nedostatek potřebné vody. Teprve kolem šesté hodiny večerní byl oheň konečně zdolán.

Jeho následky však byly katastrofální. Vyhořelo celkem 14 domů v obci a ohně zůstal ušetřen pouze odlehlý statek Barbory Švecové č. p. 10. Domácí dobytek, hospodářské nářadí, zásoby píce, část sklizeného obilí, šatstvo a peřiny padly za oběť ohni. Celkem uhořela jedna jalovice, tři telata, tři kozy, sedm prasat, jeden vůl a množství drůbeže. Celkové peněžní škody byly odhadnuty na částku šedesát až sedmdesát tisíc korun a byly jen nepatrně kryty pojištěním.
Teprve druhého dne byla nalezena čtyři ohořelá těla. Tehdy si někteří lidé vzpomněli, že při velikém shonu se vrátila zpět do svého domu manželka Petra Velíška křestním jménem Anna, která chtěla zachránit dobytek a děti. Rychle šířící se oheň ji zabránil v útěku a návratu. Matka se třemi dětmi ve věku od tří do pěti let se ukryla ve sklepě svého domu, kde se všichni udusili. Pohřeb obětí požáru se konal 13. srpna 1911 za velké účasti lidu. Ve prospěch postižených byly konány dobrovolné peněžní sbírky, které poskytly postiženým první základní pomoc. Odstranění následků zhoubného požáru však trvalo ještě několik dalších let.

PhDr. Václav Starý, archivář

11.8.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Dvě nehody zablokovaly silnici v Lenoře, vezměte to jinudy

Nádraží Jindřichohradeckých místních drah.

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Nezvládl řízení a skončil v poli

Vitějovice - Ve čtvrtek 12. října po třetí hodině odpoledne nezvládl řízení řidič Nissanu X-Trail na silnici II. třídy číslo 145.

Opustili nás

Prachaticko - Na Prachaticku v uplynulých dnech zemřeli:

Ve středu představíme prvňáčky ze ZŠ Smetanova ve Vimperku

Prachaticko - S novým školním rokem přichází Deník s unikátním projektem, v němž postupně představí všechny prvňáčky z Prachaticka.

Lihovar v Blanici je na prodej, včelařům by se mohlo ulevit

Blanice – Lihovar, jenž před svým krachem provozovala společnost LIHO Blanice, je na prodej. Insolvenční správce Vít Jungbauer sice lihovar spravuje od jara, teprve nyní jej ale mohl nabídnout kupcům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení