Podle slov vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Prachaticích Marie Peřinková je třeba vyplnit prostor v nově zastavěných částech města.
„Ve stávajících oblastech nová místa pro kontejnery na tříděný odpad zřizovat nebudeme,“ ujistila s tím, že na ně není prostor. Právě nejvíce exponované lokality jsou v místech, kde není možné rozšiřovat. Jako příklad dává Marie Peřinková ulici Vodňanskou. „Tam jsme sice přidali nádoby za knihkupectví, ale to je také místo, kde se nejvíce potýkáme s jejich zapálením. A na sídliště? Tam už není kde,“ tvrdí vedoucí odboru životního prostředí. Možná tak v místech, kam se ještě vejde, přibude nová nádoba na stávající stanoviště.
Separaci tříděného odpadu tak chce město řešit vyšším počtem vývozu kontejnerů. „Svozy na plast a papír nestačí. Chceme se proto někde vrátit k týdennímu svozu,“ ujistila. Vše je ale otázkou financí. Na druhou stranu jsou ale stále taková stanoviště, kde je svoz dostačující a mnohdy je nádoba naplněna jen zpoloviny. Přeplněné nádoby jsou pak u velkých prodejen s parkovištěm.
„Raději odvezu plast a papír ve chvíli, kdy jedu nakupovat. Je to při jednom a u supermarketů nádoby jsou, i když někdy hodně plné,“ potvrdila také sedmatřicetiletá Monika. Ta vyvážela plastové lahve u Lidlu těsně před tím, než šla nakoupit.

Odpad 2010
Obyvatelé města loni vyprodukovali 3160 tun komunálního odpadu. Na každého tak v průměru vychází necelých 277 kg. Vytřídili 104 tun barevného a čirého skla, 101 tun plastů z toho 1,29 tun nápojových kartonů, 185 tun papíru a 11 tun železa. Z centra bylo sebráno celkem 1348 pytlů. Zdroj: MÚ Prachatice