Jejich rozhodnutí z předchozích měsíců totiž Jaroslav Neužil vidí jako neprůhledná nebo jako protizákonná.

Starosta Robert Klesner na druhou stranu vidí v těchto obviněních řešení osobních prolémů zastupitele.

Jaroslav Neužil například upozorňuje na nezákonně vyplacené odměny zastupitelům a radním. Vyplacení odměn schválilo minulé zastupitelstvo, ve kterém bylo i pět současných zastupitelů, jeden z nich nyní hlasoval proti. Aby bylo schválení platné, musí být pro nejméně osm hlasů.

„Audit vidí vyplacení odměn také jako chybu. Chtěli jsme, aby zastupitelé odměny vrátili a dali je škole, většina si ale odměny nechala,“ řekl zastupitel Jaroslav Neužil.

Vzhledem k tomu, že mimořádné odměny byly vyplaceny za akce vykonané pro rozvoj obce zhruba za dvacet osm milionů korun, zastupitelstvo rozhodlo devíti hlasy o jejich ponechání.

Jak věc vidí audit

„Audit vyplacení odměn všem členům zastupitelstva včetně radních napadl s tím, že je nelze vyplácet ročně, ale pouze měsíčně. Takže se nejedná o sumu peněz, ale v jakém intervalu byly vyplaceny. Odměny patřily i těm, kteří v současné době funkci zastupitele či radního nevykonávají a jejich vrácení by bylo problematické. Museli bychom je třeba i soudně vymáhat a i tak si nedovedu představit, že odměny za práci by měl někdo vracet,“ vysvětlil starosta. Zastupitelé měli jedinou šanci, jak problém s odměnami vyřešit. „Na pátečním zasedání jsme vyplacení schválili devíti hlasy, pět bylo proti,“ sdělil Robert Klesner. Po odhlasování tak nic nebránilo uzavření závěrečného účtu hospodaření města za uplynulý rok 2006.

Chatová oblast

„Chatová oblast byla zničena před pěti lety při povodních a i přesto, že spadá pod majetek města a byla pojištěna, opravena není dodnes,“ říká o další problému zastupitel.

„Majetek obce je pojišťěn jednou částkou bez ohledu na celkový počet budov či chatek. Byly důležitější věci po povodních. Opravovali jsme kanalizace, komunikace, mosty, lávky, hřiště a samozřejmě část dotace z povodní, téměř čtyři miliony, byla pro občany na bydlení,“ reaguje starosta.

Rekonstrukce včetně dotací stály třicet šest milionů korun. Z toho v roce 2002 pojišťovna zaplatila za celý pojištěný majetek města pouze šest set tisíc korun. Podle starosty by nebylo možné pustit se do rekonstrukce chatové oblasti.

Plnění od pojišťovny by totiž nepokrylo ani prvotní náklady na opravu osady. Záměrem města je, aby chatová oblast v budoucnu prosperovala a lákala návštěvníky.

„Než jednotlivé chatky rekonstruovat, je podle mě lepší chaty zbořit a na stejném místě postavit chatky s jiným, modernějším vybavením, tentokrát už s protipovodňovým opatřením. Když budou postaveny na pilotech či sloupkách, budou proti vodě lépe chráněny,“ řekl starosta.

Rekonstrukce oblasti je záležitostí zhruba na čtyři roky dopředu. Aby se Husinečtí pustili do práce, musejí mít nejprve projekt, stavební povolení a mimo jiné také peníze.

„Záleží na tom, zda budou vypsány dotační tituly, ale v první řadě musíme mít představu o konečné podobě chatové oblasti se vším všudy,“ upřesnil starosta města.