Podle informace starosty Vimperka Pavla Dvořáka totiž měl začít ve městě působit druhý oční lékař. Jenomže nezačne, alespoň ne tak, jak si vedení radnice představovalo a jak o tom informoval na jednání zastupitelstva ještě na konci ledna starosta Pavel Dvořák.

„V prostoru bývalé zubní ordinace by po menších stavebních úpravách měla vzniknout ordinace oční lékařky a prodejna optiky,“ odpověděl tehdy starosta na dotaz Františka Schwambergera při jednání zastupitelstva, kdy se konečně změní situace se zajištěním služeb specializovaného lékaře. „Ty čekací doby jsou hrozné,“ podotkl.

V té době už platilo, že oční lékařce, která má mimo jiných i oční centrum ve Strakonicích, kam dojíždí poměrně významná část obyvatel Vimperka, kteří očního lékaře potřebují, Všeobecná zdravotní pojišťovna v rámci úsporných kroků nepotvrdila příslib úvazku 0,6 lékaře. Podle vyjádření VZP v Českých Budějovicích je zdravotní péče v odbornosti očního lékařství v oblasti Vimperka dostatečně zajištěna.

„Okamžitě jsem psal na VZP do Českých Budějovic a také lékařka dělá vše pro to, aby sem alespoň na dílčí úvazek přišel oční lékař v průběhu února, nejpozději března. Byl jsem zděšen tím, co se ve zdravotnictví děje a jak se kupují části úvazků kdekoli v republice a převádí se třeba až na její druhý konec,“ uvedl starosta.

Podle očního lékaře, který jako jediný má v současnosti ve Vimperku oční ordinaci se už situace s termíny objednání zlepšila. „Už je to docela dobré, momentálně objednáváme pacienty do konce února, takže objednací doby by neměly přesáhnout dobu jednoho měsíce,“ potvrdil Deníku lékař Petr Dušek.

„Domníváme se, že v tento moment je zdravotní péče v odbornosti očního lékařství v oblasti Vimperku dostatečně zajištěna. O této situaci jsme vedení města informovali dopisem, kde jsme podrobně uvedli veškeré důvody, které nás vedou k tomuto závěru,“ informoval za VZP v Českých Budějovicích Viktor Lavička.

Ve čtvrtek starosta města Pavel Dvořák pro Deník upřesnil, že situace kolem otevření ordinace dalšího očního lékaře nevypadá nejlépe. „Podle vyjádření, které jsem obdržel od ředitelky VZP v Českých Budějovicích, si pojišťovna provedla anonymní šetření, které prokázalo, že se současná praxe očního lékaře zlepšila, čekací doby se částečně zkrátily a navíc chce lékař přijmout sestru, což by urychlilo administrativní úkony. Tím pádem zatím o navýšení úvazků očního lékaře neuvažují,“ potvrdil starosta s tím, že o výsledku informoval jak radu města, tak i radu seniorů. Uvedl dále, že oční lékařka má i nadále zájem otevřít alespoň na dva dny v týdnu svou ordinaci s tím, že v rámci své praxe přesune část výkonů právě do Vimperka.

„Dneska se do toho pustím. Napíšu na VZP dopis jak za naše členy ve Vimperku, tak za lidičky ve spádových obcích,“ uvedla Marie Hadravová za Svaz tělesně postižených ve Vimperku. Podle jejích slov se zejména seniorům nelíbí dlouhé čekací doby přímo u lékaře, stejně tak i termíny pro objednání. „Pan doktor se sice ohání tím, že přijme sestru, takže to pak nebude trvat déle než měsíc, ale i tak je to hrozně dlouhá doba a to nemluvím o vybavení ordinace,“ tvrdí Marie Hadravová. Nelíbí se jí ani jednání lékaře ve vztahu k již objednaným pacientům. „Lidi sem přijedou na objednaný termín a doktor tu není a ani to těm pacientům nedá vědět,“ uvedla Marie Hadravová.

Když jsme telefonicky kontaktovali očního lékaře, zvedla telefon sestra. Jeden z příslibů na zlepšení situace tedy Petr Dušek dodržel. „Sestra je tu od začátku února,“ potvrdil lékař. Tím by se měly urychlit administrativní úkony spojené s vyšetřením pacientů a jejich objednáváním. „Taková situace nastala v loňském roce pouze jednou a jednalo se o skutečně výjimečnou záležitost, která se opravdu nedala předpokládat,“ ohradil se lékař k výtce na nepřítomnost v ordinaci v době, kdy měl objednány pacienty.