V Prachaticích je každý rok vyměněn jeden výtah. I tak, jak se zdá, si někteří drahého a pro některé nájemníky i nezbytného, zařízení neváží. „Nestává se, že by jej lidé ničili například přetěžováním, ale setkáváme se s tím, že jsou výtahy různě pomalované. Obvykle čisté stěny lákají děti a mládež,“ říká z praxe jednatel Městské správy domů a bytů v Prachaticích Jiří Vejvoda.

Bez výjezdu

„Nepamatuji se, že by jsme někdy byli přivoláni k někomu, kdo uvízl ve výtahu. Ani jsme neřešili případ toho, že by výtah nějaký vandal poškodil,“ odpověděla na otázku, jak často musejí strážníci prachatické městské policie vyjíždět k uvízlým lidem ve výtahu, Blanka Rokůsková.

Volají servis

Ani Jiří Vejvoda nezná přesná čísla lidí, kteří uvízli ve výtahu. „Některé případy nám lidé ani nenahlásí. Volají rovnou na nepřetržitou službu naší servisní firmy,“ poznamenal Jiří Vejvoda. Žádné problémy nezaznamenali s výtahy ani v Netolicích, i přesto, že jsou také více než třicet let staré. „Výtahy jsou pouze v panelových domech v Hornické ulici. Zde se nám o ně v pravidelných intervalech stará odborná firma a myslím, že vše dělá poctivě. Ještě jsme nezaznamenali žádné potíže. Nájemníci tak mohou být rozhodně klidní,“ sdělil vedoucí Technických služeb Netolice Stanislav Machala.