Do doby, než bude zvolen nový starosta či starostka, povede obec zastupující starostka Věra Lavičková. „O tom, že budu zastávat funkci starostky, mě přesvědčili občané svými hlasy. Splnila jsem svůj úkol. Obec je nasměrována jít vstříc turistickému ruchu v letní i zimní sezoně a v tomto volebním období je schopna se postarat o dříve narozené občany a splatila své dluhy,“ vysvětlila ke svému odstoupení z postu starostky Zuzana Janátová.

Obec totiž měla pět let neřešené dluhy. Ty se i s úroky vyšplhaly na jeden a půl milionu korun. „Než mě občané zvolili starostkou, slíbila jsem, že obec oddlužíme v rámci sil obce. Jedním z kroků bylo, že jsme začali dluhy vymáhat a získali tak zpátky peníze,“ informovala Zuzana Janátová.

Jednalo se například o neplacení za svoz komunálního odpadu. „Tím, že jsme šlápli na krk neplatičům, podařilo se získat zpět do obecního rozpočtu několik desítek tisíc korun jen za odpady,“ vysvětlila Zuzana Janátová.

Další dluh obce byl za nezaplacenou projektovou dokumentaci, kterou její vedení nechalo před léty zpracovat. „V tomto případě se jednalo o částku jeden milion korun,“ pokračovala Zuzana Janátová.

V kandidátce bylo podle slov Zuzany Janátové domluveno, že až se podaří obci splatit zbytečné dluhy a také resty v účetnictví, starostkou Nové Pece bude navržena Věra Lavičková.

„Odstoupení Zuzany Janátové z postu starostky jsme nečekali, všechny nás její rozhodnutí zaskočilo,“ řekla k rezignaci Věra Lavičková.

„Myslím, že se obci povedlo dát hodně věcí do pořádku, hlavně co se týká turistického ruchu. Teď záleží na tom, jak bude obec fungovat dál a kdo ji povede,“ řekla Stanislava Soukupová z Nové Pece.