To znamená, že mají vodáci zákaz splouvání řeky. Většina se jich hned včera ráno rozhodla opustit kempy a vyrazit domů či za jinou zábavou.

„Nemá smysl tady déle zůstávat, když nemůžeme na řeku. Sbalíme ještě pár věcí a odjíždíme. Mrzí to hlavně děti, ale vody je opravdu málo a nedá se nic dělat,“ řekl jeden z posledních kempařů na Soumarském mostě Matěj Bednarčík, který vyrazil na vodu s manželkou a dvěma dětmi.

Hladina řeky ukazovala na vodočetné lati na Soumarském mostě čtyřiačtyřicet centimetrů, což je jeden centimetr pod povolený limit splavnosti.

Čekání na déšť

Tendence je taková, že hladina vody i nadále klesá. „V úseku Pěkná – Nová Pec není splouvání výškou hladiny vody regulováno. Je však předpoklad, že po srážkách, které mají na Šumavě přijít v polovině týdne, bude splouvání o nadcházejícím víkendu opět možné,“ informoval tiskový mluvčí Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub.

Málo turistů

Zákaz splavnosti byl letos vyhlášen vůbec poprvé. „Samozřejmě mě štve, že je řeka zavřená, ale nemůžeme proti tomu nic dělat. Máme tak alespoň čas na spravení lodí,“ konstatoval Jaroslav Kořínek z půjčovny lodí. Ten dále sdělil, že ani před zákazem splouvání nebyla návštěvnost nijak závratná, což potvrdila i recepční z kempu.

„Ten hlavní vodácký boom už skončil a rok od roku je tu méně turistů. Podle mě je to dáno také určitou dezinformací z médií, která často zkreslují informace ohledně spalvnosti,“ doplnil Jaroslav Kořínek. Mnohem více teď lidé jezdí z Vyššího Brodu.

Ve středu by snad mělo pršet. Pokud se hladina řeky zvedne, je možné že již ve čtvrtek bude řeka opět sjízdná.