„To se ale změnilo v roce 2005, kdy byl jednoslovný název oficiálně zaregistrován na ministerstvu vnitra,“ ujistil kapelník Netoličky Michal Veselý.

Zakládající členové se znali z dřívějších let, nebyl žádný problém kapelu dát dohromady. „Přede mnou působil jako kapelník Zdeněk Koberna z Netolic. Jak to tak u kapel bývá, za dobu, co fungujeme, se sestava trochu změnila, někteří přestali hrát úplně, jiní odešli do jiných kapel,“ řekl současný kapelník.

A kde všude dechovka hrála a hraje? „Tradičně hrajeme na plesech, svatbách, rodinných oslavách a nebo také na různých výročích, například hasičů nebo myslivců,“ tvrdil Michal Veselý. Netolička byla rovněž v Maďarsku, kam si je pozvala místní dechová kapela. „I my jsme je na oplátku pozvali k nám. Přede dvěma roky, kdy jsme si společně zahráli na slavnostech v Netolicích. Naše přátelství jsme na pevno stvrdili o rok později, a to ještě s další kapelou z Itálie,“ popsal Veselý.

Jedním z nejoblíbenějších míst, kde Netolička hraje, je Besednice na Kaplicku. „Jezdíme tam už sedmým rokem hrát na masopust. Mohu říct, že si to všichni moc užíváme,“ vyprávěl s nadšením.

Členové kapely se mohou pochlubit také tím, že v roce 2006 vydali svůj první CD nosič, který získal název podle úvodní polky „Netoličko, vyhrávej“. Aby ale kapela byla tak úspěšná, musí poctivě zkoušet. „Zkoušíme tak jednou za čtrnáct dní, a to v neděli odpoledne. Zkoušky jsou většinou v netolické hasičárně nebo v hospodě v Němčicích. Trénujeme převážně nové písničky, které nám v poslední době píší autoři Vladislav Suda, Jan Lipold a textař Jaroslav Hájek. Občas si také přehrajeme i nacvičené písničky. Ty jsme třeba už dlouho nehráli a tímto si je oživujeme,“ popisoval zkoušky Michal Veselý s tím, že všichni hudebníci hrají na dechové nástroje už od dob školních let, a tak jim sehranost nedělá problémy. „Samozřejmě by to ale člověk nemohl dělat, kdyby to neměl aspoň malinko v srdci, a to tady máme určitě všichni,“ upřesnil kapelník.

Klarinety nehrají

Dechová kapela je také typická hudebními nástroji. Jak ale řekl Michal Veselý, oproti klasickému složení hraje Netolička bez klarinetů.
Jinak ale v kapele nechybí baskřídlovky, trumpety, basy, bicí a v neposlední řadě obohacuje muziku i zpěv. „V současné době je v naší kapele dvanáct členů, kteří přijíždějí na zkoušky třeba z Českých Budějovic, Netolic, Strýčic, Týna nad Vltavou, Břehova nebo také z Třebanic. I z toho je patrné, že nás spojuje velká touha hrát a ne nějaká povinnost. Několik členů chodí hrát také s jinými kapelami, například s Temelínským orchestrem,“ konstatoval kapelník.

Plánů je letos hodně

A co všechno plánuje Netolička na tento rok? „V letošním roce jsme již několik akcí odehráli a čeká nás toho ještě hodně. Vystoupíme třeba na Máji v Letech u Prahy a Všeradicích, opět také zahrajeme na různých narozeninových oslavách a festivalech. Chtěli bychom i v tomto roce přivítat již zmiňovaný maďarský orchestr a určitě pracovat i na vydání dalšího CD,“ popisoval hudebník.

Závěrem Michal Veselý dodal, že hrají pro všechny věkové kategorie, což potvrzuje i jejich účast na vystoupeních. Kapela totiž občas spolupracuje i s klávesákem, který převážně hraje taneční muziku. Pár tanečních sérií bez účasti klávesáka ale podle slov hudebníka zvládne bez problémů i dechová kapela sama.