Na dorovnání schodku museli netoličtí sáhnout do přebytku z hospodaření za loňský rok. „Jde především o peníze z prodeje bytových jednotek,“ komentoval starosta Oldřich Petrášek a upřesnil, že městská kasa se zatím zrealizovaným prodejem navýšila zhruba o 17 milionů korun.
Podle starosty se peníze investují především do oprav, a to nejen místních komunikací, ale také budov nebo památek. Jedna z největších investic se bude týkat opravy poničené silnice na Horánku. „Komunikace je už ve velmi špatném stavu a rekonstrukci potřebuje nutně. Není ale jediná, takových silnic tady máme víc. Opravovat se například bude i v ulici Budějovické,“ upřesnil starosta.
Náklady na rekonstrukci silnic se budou počítat v milionech korun. Jen plánovaná oprava komunikace u odlehlého kopce, zvaného Peklo, vyjde podle předběžných odhadů na pět a půl milionu korun. „Jde o rekonstrukci všech cest, kterými se k obydlené části přijíždí. Zahrnuté jsou tedy do oprav i dvě menší odbočky. Máme ale zažádáno o dotaci, takže snad budeme hradit pouze deset procent z celkových nákladů,“ tvrdil starosta.
Oprav se dočká i náměstí. Nejenom, že město plánuje zrekonstruovat chodník, a to hlavně u muzea, ale vyměňovat se bude také staré veřejné osvětlení. „Chceme, aby mělo náměstí jednotný vzhled. Na jedné části už jsou světla vyměněna, druhou část chceme dodělat v tomto roce. Do konce roku by ale rekonstrukce měly být kompletně hotovy,“ řekl Oldřich Petrášek.
Jak sám starosta říká, v rozpočtu města je počítáno také s projektovou dokumentací například na opravu základní umělecké školy, hasičské zbrojnice nebo na stavbu nové terasy v místním domově pro seniory Pohoda. „Pokud bychom získaly všechny dotace, o které jsme zažádaly, v rozpočtu města bude stále rezerva ve výši třech milionů korun. Budeme mít stále z čeho čerpat na nečekané výdaje,“ dokončil Oldřich Petrášek.
Netoličtí se tak letos mohou připravit na rozsáhlé rekonstrukce, které by i v některých případech mohly zapříčinit určité omezení, například u oprav silnic.