První povodně přišly ze středy 7. na čtvrtek 8. srpna, tato vlna ještě nebyla tak vážná. Mnohem ničivější příval se do města dostal 12. srpna.

Mnich nestačil

„Hned v osm hodin ráno jsme vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity a začala evakuace oblastí Zápotoka, Pod Jánem a Němčičky. Později i Gregorovy ulice a autokempu Podroužek. Celkem to bylo 232 občanů,“ vzpmíná starosta Oldřich Petrášek. Ještě ráno byl tehdy rybník Mnich upuštěn pod stav, voda však stoupala tak rychle, že již za dvacet minut se voda valila přes hráz.

Tehdy měl povodňový štáb velmi těžkou práci a jeho rozhodnutí s sebou nesla tu největší zodpovědnost.

Evakuace

Poté, co začala evakuace, nastaly také první problémy. Někteří lidé podceňovali možné ohrožení života a odmítali odejít ze svých domovů. Tento postoj všem záchranným složkám přidělával hodně práce.

Z potoka Rapačov i z malého potůčku, který protéká Vodňanskou ulicí, respektive částí Němčičky, se staly dravé řeky, které sebou vzaly vše, co jim přišlo do cesty. Stále také přetrvávalo riziko, že se protrhne hráz Mnichu, jaké by to mělo následky, nechtěl ani nikdo domýšlet. Ten samý problém hrozil i u zámku Kratochvíle, okolo něhož je hned několik rybníků. Tam naštěstí žádná hráz nepovolila. Škody byly i tak obrovské. „Několik dní po povodních jsme je odhadli na cirka dvanáct a půl milionu korun, ale nakonec byly ještě mnohem vyšší. To se však ukazovalo až postupně,“ doplnil starosta.

Riziko trvá

Po sečtení škod se dostaly na řadu nutné opravy a různá zabezpečení. V Netolicích to bylo zejména odbahnění Mnichu, který v současné době pojme mnohem více vody. I tak riziko povodní dnes hrozí v podstatě stále a lidé musejí být připraveni. Mění se klima a při průtrži mračen mohou přijít povodně dřív, než stačí kdokoli zareagovat. Přesto jsou dnes lidé přece jen o něco lépe připraveni.