Muzeum je sice pro veřejnost uzavřené, nicméně pracovnice muzea si na tuto „Malou Pardubickou“ musely zvyknout.

„I když je to trochu komplikace, těší nás alespoň to, že víme, kolik by případná oprava stála,“ uvedla ředitelka muzea Daniela Liščáková. Oslovená specializovaná firma i odborníci doporučují všechny kostky vyjmout a ošetřit, upravit podloží a provést drenáž kolem zdí kvůli odvětrávání. „Podle předběžného rozpočtu by to mělo stát kolem 170 tisíc korun,“ dodala Liščáková.

Potěšující v současné chvíli může být pro ředitelku také fakt, že objekt depozitáře má novou střechu a dokončuje se fasáda. „Až budou hotovy zednické práce, vyjádří se památkáři ještě k barevnému provedení fasády, takže by do konce listopadu mohly být práce skončeny,“ dodala ředitelka muzea.
S dřevokaznými škůdci se v Netolicích ale setkávají docela často. „Už se to řešilo v bývalém hotelu, několikrát v muzeu a pak také ve staré škole. Jen sem jsme do oprav střechy museli dát více než milion korun,“ informoval starosta města Oldřich Petrášek.

Zatímco dřevomorka v muzeu není nijak příjemnou záležitostí, mnohem vážnější stav je kvůli dřevokaznému hmyzu v krovu v objektu divadla, který navazuje na budovu radnice. „Stav dřevěné konstrukce v divadle je natolik vážný, že jsme před časem rozhodli nepořádat tam už žádné akce kvůli bezpečnosti návštěvníků. Divadlo tak využívají pouze divadelníci a výhradně jen šatny v suterénu objektu,“ upozornil starosta.

Město již zažádalo v aktuální výzvě do ROPu o dotaci na stavbu víceúčelového kulturního zařízení přestavbou divadla. „Pokud by to nevyšlo, budeme muset dělat něco alespoň se střechou. Snad nám v tom pomůže regenerace památek. Když nevyjde ani jedna cesta, budeme muset najít buď vlastní prostředky, nebo se obrátit s žádostí o dotaci do jiného programu,“ zvažuje možnosti starosta.