Některým lidem se nechce pracovat, to je známá věc. Často jsou pak schopni prodlužovat si svou pracovní neschopnost falšováním takzvané neschopenky.
„Zůstat déle doma a dostávat nemocenské. To je nejčastější důvod, proč si lidé na legitimaci práce neschopného přepisují datum vystavení či ukončení,“ informovala tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Štěpánka Filipová.
Podle trestního zákona se však jedná o trestný čin, a to bez ohledu na to, o jakou částku se tím padělatelé obohatí. Za pozměňování a padělání veřejné listiny přitom hrozí peněžitý trest či trest odnětí svobody až pět let.
S falšováním neschopenky se nedávno setkala také Okresní správa sociálního zabezpečení Prachatice. Ta podala trestní oznámení na příjemce nemocenského, který přepsal datum na dokladu o ukončení pracovní neschopnosti. To není ojedinělý případ. S podobnými podvody se setkávají i další OSSZ. V Jihočeském kraji si například v Jindřichově Hradci přepsal muž neschopenku o jeden měsíc. „Falšovat tento doklad je přitom naivní. OSSZ či zaměstnavatelé na to jednoduše přijdou. Stačí, když porovnají evidenci ošetřujícího lékaře s údaji příslušné správy sociálního zabezpečení, což potvrzují i případy z poslední doby,“ vysvětlila Štěpánka Filipová.
Tiskopis o pracovní neschopnosti má čtyři části, podle jejichž porovnání se podvod snadno odhalí.