Naděje

S maminkou Martinou mají před sebou čtrnáctidenní pobyt spojený s rehabilitací a seznámením s lidmi, kteří jim nabídli pomoc.

Před sebou pak i naději, že do konce roku by se mohlo začít s léčbou, která by měla Filípkovi pomoci. „Zjednodušeně řečeno, mělo by jít o zákrok, kdy bez nutnosti operace tělo samo uvolní kmenové buňky a ty se usadí na poškozeném místě. Poté by se postupně přistoupilo k samotné transplantaci,“ přiblížila další kroky léčby Filipova maminka.

Víra v domov

Přestože se nabízela možnost léčit Filipa v Dominikánské republice, o kterou se maminka Filípka zajímala, nakonec se Martina Němcová rozhodla využít českých odborníků.

A jaká cesta je zavedla do Vimperka? „Dlouho jsme řešili problém s domácí péčí a jednali jsme se zdravotní pojišťovnou. A vlastně až teď v neděli jsem se dozvěděla, že se do jednání tenkrát vložil náměstek jihočeského hejtmana Vladimír Pavelka a oslovil Nadaci Javorník. Ta začala jednat s ústavem experimentální medicíny a v neděli jsem se dozvěděla, že jsou připraveny smlouvy k podpisu a léčba by měla být zahájena,“ vysvětlila výběr místa pobytu Martina Němcová.

Budoucnost

O Vimperku taktéž uvažují i Němcovi i jako o místě trvalého bydlení. „Hledáme místo, kde je dostupná přiměřená léčebná péče. Uvažovali jsme o Českých Budějovicích a nyní i o Vimperku či nějakém městě mezi nimi,“ potvrdila úvahy o stěhování Martina Němcová.