Tehdy se prováděly pouze gastroskopie, kolonoskopie začala být v Prachaticích prováděna až v roce 1992. Již od svého zřízení funguje oddělení v budově nové nemocnice, až v roce 2004 se ovšem přesouvá na pracoviště, na němž funguje i v dnešní době. Vedoucím lékařem oddělení je Miloslav Hemmer, druhým lékařem oddělení je Pavel Lipták. Spolu s lékaři působí na oddělení také dvě zdravotní sestry.

„V minulosti nebylo oddělení zařízeno pro pacienty zdaleka tak komfortně, jako je nyní. Tady jsou už i prostory pro odpočinek, dvě lůžka, na nichž se mohou pacienti po výkonu zotavit, skvěle zařízené toalety a další věci, které jim provádění úkonu ulehčí,“ vysvětloval vedoucí lékař oddělení Miloslav Hemmer s tím, že další výhodou je asistence anesteziologa při zákrocích. Ta v minulosti nebyla obvyklá. Anestezii při zákrocích tak prováděli samotní lékaři oddělení, uspání ale v některých případech nebylo absolutní.

„Anestezie se dělala jen částečná, takže současné postupy jsou pro pacienty mnohem méně nepříjemné. Navíc po celou dobu zůstávají pod dohledem anesteziologa. Oproti minulosti se v mnohém zlepšila i situace samotných lékařů, protože máme k dispozici kvalitnější přístroje. Pro pacienty je tak nejnepříjemnější součástí výkonu vyprázdnění střeva, které se provádí den před samotným úkonem pomocí speciálního pitného režimu, pomocí něhož si pacient střevo vyčistí,“ vysvětloval dále vedoucí lékař Miloslav Hemmer.

Na gastroenterologické ambulanci se lékaři snaží léčit různé komplikace zažívacího ústrojí, tedy jícnu, žaludku či dvanáctníku, časté jsou vředové choroby či záněty žaludku, nádory žaludku a jícnu a různá onemocnění tlustého střeva. „Jsou to nemoci, které se projevují bolestí břicha, zvracením, pálením žáhy, zácpou či průjmem, nebo krvácením. Na oddělení přitom dochází pacient většinou po objednání u praktického lékaře, toto doporučení není vyžadováno pouze při zájmu pacienta o preventivní screeningovou koloskopii,“ upozorňoval vedoucí lékař oddělení s tím, že ambulance funguje každý všední den od sedmi hodin ráno, v mimořádných případech však i v odpoledních hodinách.

Upřesnil dále, že každoročně je na oddělení prováděno stovky zákroků. V loňském roce to bylo téměř 850 kolonoskopií a zhruba stejný počet gastroskopií. V dlouhodobém průměru prý však mají oba zákroky různou tendenci co se týče zájmu o ně ze strany pacientů.

„Mohu říci, že gastroskopií spíše ubývá, protože v současné době jsou již dostupné léky, které dříve dostupné nebyly. Naproti tomu ale stoupá počet kolonoskopií, protože jsou důležitou prevencí při boji s rakovinou střeva. Je smutným faktem, že ve výskytu této rakoviny jsme na první příčce na světě. Včasná prevence přitom může rakovině předejít,“ pokračoval Hemmer.

Oddělení zajišťuje léčbu pacientů z celého Prachaticka, výjimkou nejsou ale ani pacienti z Českobudějovicka, Vodňanska či Strakonicka, někdy i Českokrumlovska. Při jejich léčbě spolupracuje oddělení s dalšími specializovanými zařízeními nemocnice, především oddělením radiodiagnostickým. Od roku 2006 je oddělení certifikováno jako centrum primární screeningové kolonoskopie.

„Pokud je pacient starší padesáti let, provádí se u něj tzv. hemokult, což je vyšetření stolice na mikroskopické krvácení, o něž si pacient zažádá u praktického lékaře. Od pětapadesáti let si může nechat provést primární screeningovou koloskopii, kterou již proplácí pojišťovny. je to preventivní záležitost, pokud pacient krvácí, nemusí to být hned rakovina, ale například polypy, které touto metodou odstraníme. Pokud by polypy ve střevě zůstaly, mohly by se právě ony stát spouštěcím mechanismem pro rakovinu,“ vysvětloval smysl prevence lékař Pavel Lipták a doplnil, že kromě těchto zákroků se na oddělení provádí také zákroky terapeutické endoskopie, důležité při stavění krvácení v zažívacím ústrojí ale také třeba při odstraňování cizích těles které do ústrojí mohou vniknout. „Našimi pacienty jsou totiž i děti ve věku od deseti let, v případě, že například spolknou minci či jiný předmět,“ uzavřel Pavel Lipták.