Rehabilitační oddělení v současné době vede primářka Marie Selnerová. Další lékařkou oddělení je Jaroslava Topková, která je zatím v přípravě na atestaci a sama ještě neordinuje. Chod oddělení zajišťují dále dvě specializované zdravotní sestry, šest fyzioterapeutek a jeden sanitář. Přechodně oddělení vypomáhá také další sanitářka, která současně pracuje i na oddělení LDN. Všichni pracovníci oddělení jsou sehraným týmem, ve kterém má svou nenahraditelnou roli každý.

„Za pacienty lůžkových oddělení jako fyzioterapeutky docházíme. Velkým pomocníkem je nám při tom sanitář František Penc, který pomáhá při zvedání pacientů a při nácviku chůze,“ vysvětlovala s úsměvem vedoucí fyzioterapeutka Jana Kolafová.

Tak jako v minulosti, i dnes zajišťuje oddělení rehabilitaci jak pro ambulantní pacienty, tak i pro pacienty všech lůžkových oddělení nemocnice. Jak ambulantních pacientů, tak i těch hospitalizovaných přitom projde rukama fyzioterapeutek každoročně zhruba tisícovka. Jsou to především lidé z Prachatic, ale i širšího okolí, Volar či Vimperka, ale také například Strakonicka, v letních měsících jsou to navíc také lidé, kteří v regionu tráví prázdniny nebo dovolenou.

K vyšetření pacientů se většinou přistupuje na doporučení některého z praktických či ošetřujících lékařů. Po vyšetření jsou každému pacientovi rozepsány léčebné procedury, na něž posléze dochází nejméně dva až tři týdny, pokud se ale jedná o závažnější onemocnění, může rehabilitace trvat i déle.

„Základem je léčebná tělesná výchova (LTV), při které využíváme také pomocnou fyzikální léčbu. Ta zahrnuje vodoléčbu, elektroléčbu, magnetoterapii, kryoterapii či terapii laserovou nebo ultrazvukovou,“ vysvětlovala primářka oddělení Marie Selnerová.

Pomocné fyzikální léčbě je na oddělení vyhrazeno několik místností plných vířivek a dalších přístrojů pro fyzikální léčbu. Člověk tady může dostat parafínový zábal, nebo si třeba může nechat ošetřit jizvu v místnosti s laserem.

„Zvolený typ léčby přináší pacientům úlevu od bolesti, uvolňuje svaly, zahřívá, chladí nebo regeneruje tkáně. Terapie laserem je například velmi účinná při doléčování jizev, zvláště čerstvých, efektivní je i u poúrazových stavů,“ vysvětlovala dále primářka oddělení s tím, že současné prostory i vybavení rehabilitačního oddělení jsou na vynikající úrovni.

Celé oddělení je zařízeno bezbariérově a umožňuje tak možnost pohybu i těm pacientům, kteří mají s pohybem problémy. Jádrem oddělení je tělocvična, kterou navštěvují i pacienti hospitalizovaní na lůžkách v nemocnici a která je vybavena různými přístroji, které podporují regeneraci svalové hmoty. Rehabilitaci tak může využívat široké spektrum pacientů.

„Největší počet onemocnění tvoří onemocnění pohybového aparátu – bolesti kloubů a páteře při degenerativních a zánětlivých změnách, stavy po operacích a úrazech. Časté jsou nemoci a vady ortopedické – hlavně skoliózy, to je vybočení páteře. Léčí se i stavy po cévních mozkových příhodách, obrny nervů končetin a nervu lícního. Reflexní Vojtovou metodou se cvičí kojenci s opožďujícím se psychomotorickým vývojem.,“ popisovala široké spektrum využití rehabilitace Marie Selnerová a vysvětlovala dále, že velmi důležitá je právě spolupráce rehabilitačního oddělení s dalšími specializovanými odděleními nemocnice, na která fyzioterapeutky docházejí.

Ambulance funguje na rehabilitačním oddělení od pondělí do pátka, přičemž pro ženy jsou určenými dny pondělí, středa, mužům jsou vyhrazeny úterky a čtvrtky. V pátek mohou přijít pacienti obou pohlaví. Z toho plyne, že na oddělení může pacient docházet dvakrát až třikrát týdně, to ale prý většinou lidskému tělu nestačí. Proto se fyzioterapeutky snaží pomáhat pacientům nejen na oddělení, důležité je také to, aby je naučily cviky, kterými mohou své tělo posilovat i v domácím prostředí.

„Základem všeho je cvičení, fyzikální terapie podporuje, aby se svaly uvolnily a napomáhají regeneraci. Nefunguje to ale tak, že k nám člověk třikrát týdně dojde a myslí si, že to stačí. Člověk musí být aktivní a musí se snažit především sám. My ho ta cvičení naučíme, musí se jim ale věnovat i doma, čím více se člověk snaží, tím lépe se mu potom daří a musím říci, že když je snaha, dají se do formy dostat i takové případy, které z počátku vypadaly téměř beznadějně. Správné cvičení je i prevencí před vznikem dalších možných onemocnění pohybového aparátu. A to je důležité, neboť, jak všichni víme, tato onemocnění přibývají a postihují bohužel stále mladší věkové skupiny,“ uzavřela primářka rehabilitačního oddělení prachatické nemocnice Marie Selnerová.