Žádný z nich výpověď svému zaměstnavateli nepodal. Protest ale veřejně podpořili.
I přesto se navýšení základní mzdy dotkne všech lékařů, tedy i těch v prachatické nemocnici. „Nedovedu si představit, že by se lékařů, kteří se zachovali loajálně, navýšení nedotklo,“ řekl Deníku ředitel Nemocnice Prachatice, a. s. Michal Čarvaš.
„Podle mého názoru dospěly odbory a ministerstvo zdravotnictví k vhodnému kompromisu,“ uvedl pro Deník primář chirurgického oddělení prachatické nemocnice Vladimír Tišler. Ačkoli se k protestu připojil pouze podporou, myslí si, že platy lékařů jsou mnohdy nízké. „Prostě za současné situace, memorandum vidím jako vhodné řešení,“ dodal.
Navýšení základního platu o pět až osm tisíc tak získá každý lékař, ovšem částky nebudou u všech stejné. Klíčem k navýšení základní mzdy by měla být podle informací Deníku kvalifikace lékaře. „Mladší lékaři, kteří ještě nemají specializaci, zůstanou na spodní hranici vymezených částek,“ vysvětlil primář chirurgie, na jehož oddělení pracuje šest základní lékařů. Ti starší, kteří již specializaci mají, pak na výplatní pásce mohou počítat s částkami na horní hranici rozmezí stanoveného v podepsaném memorandu.
Podle jeho slov by neměl být problém ani v placení přesčasů, tedy za služby jednotlivých lékařů. „K tomu se ale zatím nechci vyjadřovat. Přesčasy jsou v jiném režimu a musíme se domluvit se zaměstnavatelem. V jejich vyplácení by ale neměl být problém,“ řekl Tišler.