Naopak v letních měsících můžeme očekávat další zdražení. Již s nástupem nového roku pak zdražovali také provozovatelé autobusové dopravy a České dráhy.

Jakým způsobem je vlastně nejvýhodnější cestovat? Na to se lze podívat z třech různých hledisek, a to rychlosti, ceny a pohodlí dopravy. Každý cestující volí jiné priority. Častěji však rozhoduje právě cena a doba cesty.

Když například člověk pojede z Prachatic do Českých Budějovic, bude mu cesta autobusem i vlakem trvat přibližně stejně dlouho, ale za vlak zaplatí o mnoho více. Na této trase stojí autobus 44 či 48 korun, vlak však 76 korun, se zákaznickou kartou pak 57 korun. Zde čísla hovoří za vše.

Ještě výraznější rozdíly jsou u cesty z Prachatic do Prahy. Zde nejen že cestující autobusem ušetří hned několik desítek korun za jednu cestu, ale navíc ve srovnání s vlakem stráví mnohem kratší dobu na cestě. Autobusem to trvá většinou zhruba dvě a půl hodiny, vlak se pod čtyři hodiny nedostane a hodina a půl je tedy obrovský rozdíl.

Ve prospěch vlaků pak hovoří i nadále větší pohodlí. Autobusy jsou sice mnohem mladší než vlaky, ale ty nabízí větší prostor, možnost se projít či použít toaletu. „Na vlaky nedám nikdy dopustit, mají své osobité kouzlo, a to je prostě k nezaplacení. Pak jim odpustím i zpoždění,“ řekl jeden z cestujících Zdeněk Bartuška.

Jízda autem je sice pro jednu osobu nejdražší, ale také zdaleka nejrychlejší a člověk zde má své soukromí. Navíc se nemusí ohlížet na jízdní řády.