„Zatím každý politik, který byl u nás na návštěvě, se mne poté, co jsme minuli ten náš uvítací výbor, jak říkám těm dámám u silnice, ptal, pane starosto, co s tím budete dělat. Já nic, to musíte vy, odpovídal jsem jim,“ řekl k problematice prostituce starosta obce Strážný Jaroslav Pubal. Připouští, že řešení prostituce je problematické. „Vzhledem k tomu, že prostituce tu vždy byla a bude, proč nezkusit řešení, které by jí alespoň nějaká pravidla nařídila. Znám provozovatele takových zařízení, kteří by regulaci prostituce uvítali. Některé obce se o to již snažily, docílily ale jen toho, že se prostituce z ulic přestěhovala do domů a bytů. Ideální řešení nejspíše nikdo nenajde, ale měla by se nastavit alespoň jasná pravidla,“ domnívá se starosta obce Strážný Jaroslav Pubal.
Legalizace prostituce ale není podle premiéra Petra Nečase správnou cestou: „Mohu říci pouze svůj osobní názor. Jsem přesvědčen, že to cesta není. Paradoxně by to mohlo znamenat, že když stát bude mít z prostituce výnos, neměl by zájem na potlačování tohoto jevu. Čím více rozšířená by byla prostituce, tím větší by byl přínos do státního rozpočtu. Nerad bych se dožil toho, že by stát byl v roli pasáka. Není to dobrá cesta, přestože se to v některých státech využívá. Myslím si, že bychom měli spíše zmenšovat prostor pro korupci, ne se z prostituce pokusit vytvořit zdroj veřejných financí.“
Snaha legalizovat prostituci by nezůstala bez kladné odezvy například také u starosty Vimperku Pavla Dvořáka. Právě prostituce byla jedním z hlavních důvodů, proč zastupitelé města v červnu letošního roku schválili novou obecně závaznou vyhlášku o veřejném pořádku. Pokud by někdo přišel s iniciativou legalizovat prostituci při zachování jasných pravidel, neměl by s tím Pavel Dvořák problém. „Okamžitě bych to sám za sebe podpořil. Prostituci, stejně jako hazard, nelze vymýtit, pouze je možné je částečně korigovat. Osobně jsem jednoznačně toho názoru, že by se měla z prostituce stát prostá živnost. Nejsem moralista, který bude jen hřímat nad tím, jak je prostituce a hazard nemorální, jsem praktik. Obojí existuje staletí a bude dál. Proto je potřeba mít tyto věci pod kontrolou jak z hlediska finančního, tak především zdravotnického a umístěním stálých provozoven. Vůbec nechápu, jak může stát neustále nad prostitucí jen přivírat oči a tvářit se, že neexistuje,“ dodal Dvořák.