Narodila se za císaře pána, prožila dvě světové války, přičemž v té druhé přišla o manžela. Čtyři desítky let prodávala hračky, sportovní zboží a další sortiment a jestli si někdo zaslouží titul paní prodavačka, tak právě ona. Řeč je o paní Hildě Urbanové, nejstarší vimperské obyvatelce, která v pondělí 10. ledna oslavila sedmadevadesátiny.
Mezi gratulanty nechyběl ani vimperský starosta, místostarostka či další z legendárních vimperských seniorů Vojta Kohout. Měla jsem nejhezčího kluka z Vimperka. Jenže padl za války. A protože byl Němec, neměla jsem po válce ani nárok na podporu. Ale to víte, láska se neptá na národnost,“ vzpomněla na doby dávno minulé paní Hilda, která se již po té nikdy nevdala. Jak prozradila, narodila se ve Vimperku a chvíli pracovala v Praze.
V rodném domě pod kostelem však prožila drtivou většinu svého života. „U nás v domě byla jeden čas i kaple. Májové a další církevní svátky opanovali Němci, a tak v tátově dílně ve sklepě byla kaple, kde se scházeli Češi,“ pokračovala nejstarší Vimperačka ve vzpomínání, které by vydalo na pěkně tlustou knihu. Mimo jiné prozradila, že v příbuzenstvu měli i takové osobnosti jako byl například písničkář Karel Kryl. Poctě se Hildě Urbanové dostalo již před Vánocemi, kdy spolu se starostou rozsvěcovala vimperský vánoční strom.
Jaroslav Pulkrábek