Zatím nepotvrzeno


Lékaři mají totiž podezření, že muž byl nakažen tuberkulózou. „Muž zemřel pro jiné onemocnění a v současné době nemáme výsledky testů, které by diagnózu tuberkulózy potvrdily,“ řekl Deníku včera odpoledne mluvčí Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje v Českých Budějovicích František Kotrba. Upřesnil ale, že předběžná vyšetření potvrzení nemoci nasvědčují. „Konečné potvrzení diagnózy kultivační metodou budeme mít k dispozici za zhruba tři týdny,“ řekl Kotrba.
Plicní lékaři už ale v současné chvíli provádějí ve Vacově a jeho okolí šetření a hledají osoby, které s nemocným mohly přijít do užšího kontaktu. „On žil sám, ale měl dva sourozence,“ potvrdila nám jedna z obyvatelek šumavské obce. Podle toho, v jak úzkém kontaktu se zemřelým osoby byly, lékaři rozhodnou buď o kožním testu, nebo o rentgenovém vyšetření plic.
Pětapadesátiletý muž byl zároveň brigádníkem ve vacovské pekárně a ve volném čase také správcem vacovského fotbalového hřiště a přišel tedy do styku s hráči a trenéry. „My jsme informovali všechny rodiče dětí, jež trénujeme. Někteří už byli a jiní teprve půjdou na vyšetření,“ řekl včera večer trenér přípravky SK Vacov Stanislav Macholda.

Nic oficiálního…


„Zvěsti o tom, že měl zaměstnanec naší pekárny tuberkulózu, tady kolují už od konce minulého týdne. Pořád jsem si myslel, že je to jenom fáma, protože nám nikdo z vedení společnosti nic oficiálně neřekl. To mi přijde docela skandální. Mně to třeba řekla známá, která na Vacovsku bydlí,“ rozčílil se včera zaměstnanec vacovské pekárny. Doplnil, že pokud vedení společnosti nepodnikne do konce týdne žádné kroky, vydá se k lékaři sám. „Přijde mi hodně zvláštní, že to s námi nikdo neřešil,“ dodal. „Slyšela jsem o tom, lidé si tu o nákaze tuberkulózou povídají, ale nic víc nevím,“ říká Monika Naušová z Vacovska.
Starosta Miroslav Roučka včera vpodvečer sice zvedl telefon, ale se slovy, že právě probíhá přednáška na téma tuberkulóza, ukončil hovor větou: „Chceme, aby byli obyvatelé informováni objektivně.“ „O žádné přednášce nic nevím, do schránky mi nic nepřišlo, na stránkách obce také nic není,“ tvrdí Monika Naušová. Roučka připustil, že na webu informace nejsou ale dodal, že oznámení o přednášce visí areálu pekárny.

Případ zesnulého obyvatele obce, u něhož je podezření na tuberkulózu, vzbuzuje v místních obavu, zda i oni nemohou být nakaženi.

„Právě proto jsme uspořádali přednášku, na které byly všechny tyto dotazy zodpovězeny. A musím říci, že o ní byl velký zájem. Přišli i lidé, kteří se ani s tímto mužem nedostali do styku, ale chtěli mít informace. Pořád ale opakuji, že je třeba si uvědomit, že nic zatím nebylo prokázáno. My sami jsme tohle udělali ze své iniciativy, chtěli jsme, aby lidé dostali objektivní a odborné informace,“ říká starosta Vacova Miroslav Roučka. Pozvánky na přednášku byly ve Vacově rozvěšeny, a to včetně areálu vacovské pekárny, v níž byl muž sezonním pracovníkem.

Informace mají

Starosta Vacova tak odmítl, že by zaměstnanci firmy nedostali požadované informace, jak uvedl jeden z citovaných zdrojů Deníku.
„V areálu byla vyvěšena pozvánka na přednášku, na níž byli zaměstnanci informováni o této nemoci i jejích rizicích. Od začátku spolupracujeme s lékaři. Každý z obyvatel obce, kdo se zeptal, informaci dostal. Od samého začátku, kdy jsme získali informaci o možné nákaze tuberkulózou, spolupracujeme se zdravotníky,“ upozorňuje starosta.
„Vím od ostatních maminek dětí, které hrají fotbal, že půjdou jejich děti na vyšetření, zda nemají tuberkulózu. Je dobře, že budou všichni vyšetřeni,“ uvedla 11. listopadu jedna z obyvatelek obce a dodala, že všichni se nyní pídí po bližších informacích. Zároveň kladně hodnotí, že se o problému nemlčí.

Hned reagovali

„Myslím, že je hodně férové, že trenéři místních fotbalistů okamžitě informovali rodiče dětí, nechtěli nic zanedbat a okamžitě reagovali. Některé maminky sice říkají, že mají strach, ale já si myslím, že všechno dobře dopadne. Jsem ale ráda, že se o tom mluví, že se nic netutlá, to by celé věci vůbec nepomohlo. Takhle se může každý, kdo má strach, protože s tím mužem přišel do styku, nechat vyšetřit a mít jistotu, jak na tom se svým zdravotním stavem je. A pokud by se opravdu prokázalo, že zesnulý spoluobčan měl opravdu tuberkulózu, zamezí se jejímu šíření. Nejsme ve Vacově moc dlouho, ale když v místní základní škole byl nějaký problém, také jsme měli okamžitě v žákovské knížce informaci, nikdo nám nelhal, nemlžil. Musím to pochválit,“ doplnila obyvatelka obce.

Dvacet pět případů

Podezření na nákazu tuberkulózou se mělo objevit ve chvíli, kdy zesnulý obyvatel obce šel na kontrolní testy před další operací.
Nejedná se ovšem o ojedinělý případ v jižních Čechách. „Od začátku roku registrujeme v Jihočeském kraji dvacet pět nových případů tuberkulózy,“ informoval František Kotrba z KHS Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích.
Dodává, že v současné době již provádí v obci Vacov na Prachaticku příslušný plicní specialista depistážní šetření zaměřené na osoby, které byly s pacientem v úzkém kontaktu. „Tyto osoby pak podléhají případnému lékařskému dohledu a individuálním vyšetřením,“ doplnil František Kotrba.
Primářka plicního oddělení strakonické nemocnice Alena Dvořáková se ke konkrétnímu případu 11. listopadu nechtěla vyjádřit. „Nemám svolení rodiny zesnulého muže, abych mohla podávat tyto informace,“ uvedla.
Vacovští navíc uvažují o možnosti, že tuberkulóza se u muže vyvinula až po oslabení organizmu, které způsobily další nemoci.
„Třeba tu chodil mezi námi a nic mu nebylo a tuberkulóza propukla až v samotné nemocnici,“ myslí si.

JANA VANDLÍČKOVÁ, LEONA FRÖHLICHOVÁ