Místní radnice totiž dostala dotaci na nákup dalších kamer, které monitorují město. Jedna z nich by pak měla sledovat okolí právě z panelových domů ve zmíněné ulici.
Podle slov nájemníka si vzali obyvatelé domu prostřednictvím Stavebního bytového družstva Husinec půjčku na zateplení a opravu střechy. A právě tady je kámen úrazu. Instalace kamery by měla být právě na zmíněnou střechu. „My to splácíme a nakonec střechu navrtají kvůli kameře,“ zlobí se.
„S nájemníky jsme jednali, dokonce jsme udělali anketní šetření. Není pravda, že bychom něco rozhodli bez toho, abychom nejprve nezjišťovali, zda nejsou obyvatelé proti. Více než 68 procent účastníků ankety souhlasilo s umístěním kamery za podmínek navržených městem,“ říká místostarosta Vimperka Bohumil Petrášek.
Podle rozčíleného obyvatele jednoho z bytů do této chvíle obyvatelé vůbec nevědí, jak anketa dopadla. „Podle neoficiální informace, kterou mám, nás bylo šedesát procent proti kameře,“ tvrdí nájemník.
Podle radnice ale anketa ukázala, že nájemníci striktně proti nejsou. Jedná se o tři vchody, v jejichž bytech se anketa dělala. „Výsledky ankety jsme předali bytovému družstvu. Dohodli jsme se nakonec i s bytovým družstvem, že na rok kameru na dům umístíme. Bude se jednat o zkušební provoz. Po roce vyhodnotíme, zda kamery střeše nevadí. V žádném případě se do střechy nebudou vrtat otvory pro uchycení kamery. Toto bylo i nájemníkům na jednotlivých setkáních s nimi vysvětlováno,“ poznamenal místostarosta.
„Chápu sice, že se nájemníkům nelíbí, že budou mít kameru na nové střeše, ale cokoli, co pomáhá bezpečnosti ve městě, rozhodně vítám,“ myslí si Vladimír Koška z Vimperka.