Na světě je i analýza nákladů do bytového fondu města oproti vybranému nájemnému. V cenách, které budou lidé platit za bydlení v městských bytech, ale nepadlo ze strany radnice nejspíše poslední slovo.
Vedení prachatické radnice má totiž představu, že by se v budoucnu nájmy v městských bytech měly pohybovat v úrovni tržního nájemného, tedy pro Prachatice někde na úrovni 74 korun za metr čtvereční. „Musíme vycházet z toho, co nám ukládá zákon a podle toho by se měl řídit nejen prodej, ale i pronájem nemovitostí za ceny v místě a čase obvyklé. To znamená tržní nájemné, jako je tomu u podnikatelských prostor,“ uvedl místostarosta Prachatic Martin Malý.
Podle jeho slov, když se výše nájemného diskutovala, vyšel i v médiích údaj, podle něhož by se tržní nájemné na území města ke konci loňského roku pohybovalo kolem 74 korun za metr čtvereční. „Například garsonky a menší byty se pohybují kolem sta korun za metr čtvereční a naopak větší byty jsou v úrovni sedmdesáti korun. Pokud tedy statistiky hovoří v průměru o 74 korunách za metr čtvereční podlahové plochy, pak v této relaci může být výše nájemného v příštích letech,“ odhaduje Malý. Říci přesné číslo by podle něho bylo v tuto chvíli nezodpovědné, stejně jako snižování nájemného v budoucnu.
Malý přitom argumentuje tím, že se sice zvýšeným nájemným podaří uspíšit modernizaci bytového fondu města, ale především zvenčí. „Čekají nás poměrně zásadní opravy a úpravy uvnitř bytových domů. Snížit nájemné je populistický krok, pak to ale předpokládá nést veškeré důsledky včetně chybějících prostředků na další opravy a jejich rychlost a četnost,“ upozornil na možná rizika Malý.