To chtějí zastupitelé Strážnýho srovnat. „Byl zveřejněn záměr navyšování nájemného v bytech městyse s tím, že konečná hranice by měla být 35 korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu,“ uvedl starosta Strážnýho Jiří Vacek. První etapa deregulace se uskuteční ještě v letošním roce. „Dostat bychom se tedy měli na hranici 27 korun. Druhou etapu zvýšení plánujeme na přelom prvního a druhého čtvrtletí příštího roku. Pak by se měly nájmy srovnat na 35 korun za metr čtvereční ve všech našich bytovkách. Tím by se měla srovnat disproporce mezi nájmy ve starých a v nových bytovkách a v bytech, které prošly rekonstrukcí nebo vznikly nástavbou. V nich už nájemníci platí nájem 35 korun z metru čtverečního,“ upřesnil starosta Jiří Vacek.

Nájemníci se musejí připravit i na to, že končí jistá vstřícnost radnice a nadále si budou muset hradit drobné opravy v bytech sami, jako je tomu kdekoli jinde. „Doteď tu v tomto ohledu byly menší nejasnosti, obec poskytovala svým nájemníkům, řekl bych, trochu nadstandardní služby, takže některé drobné opravy hradila obec jako vlastník objektu. Drobné opravy v bytech si tedy nyní budou přesně v souladu s platnou legislativou hradit sami nájemníci,“ doplnil starosta Vacek s tím, že zastupitelstvo ale nehodlá zpětně vymáhat od nájemníků peníze za drobné opravy provedené v minulosti na účet obce. „Nový stav ale už bude řešen podle platných předpisů. Nájemníkům jsme tedy alespoň nabídli, že naši pracovníci sice mohou drobnou opravu provést, ale každopádně úplata půjde za nájemníkem. Je to spíše nabídka, ne povinnost, abychom zrychlili možnost opravy a zlevnili ji o částku za dopravu,“ dodal starosta Strážnýho.

Pokud se týká nové výstavby, tu zatím městys neřeší, přesto se bytový fond v majetku městyse rozšíří. V souvislosti s nabídkou na prodej dvou bytovek z majetku Správy NP a CHKO Šumava totiž městys získal jednu z nich tento týden do svého majetku. „Bytovku číslo popisné 15 jsme získali za cenu 2 miliony a pět tisíc korun jako jediný zájemce. Teď musíme počkat na vyřízení veškeré administrativy, než bude objekt zapsán do našeho majetku,“ potvrdil Deníku starosta Vacek. Jak dodal, s větší investicí do objektu se v letošním roce ale příliš počítat nedá, protože největší investicí byla koupě domu samotná. Na ní si navíc s největší pravděpodobností bude Strážný brát úvěr. Rozhodně si ale chce vedení obce nechat zjistit minimálně stav stoupaček a rozvodů v té části bytovky, která ještě do této chvíle patří Správě parku.