„Ráno sice bylo mínus šestnáct, ale slunce teploty stáhlo a teď jsou tu asi tři pod nulou,“ upřesnil v poledne. Děti, které tam mají povinné lyžařské kurzy proto mohly k výcviku nastoupit bez obav. „Jen výcvik začal o hodinu později než je normálně běžné, ale jezdí a užívají si dnešních skvělých podmínek,“ ujistil Vykydal.

Řidiči se připravili na mrazy předem

Prachatice – Přestože teploty klesly včera hluboko pod bod mrazu, fronty nešťastných řidičů v autoservisech se netvořily. „I když jsem s tím tak trochu počítal, nikdo nepřišel. Spíš tu byli lidi začátkem týdne nechat si změřit kapacitu autobaterií a hustotu fridexu, protože věděli, že tyhle mrazy mohou přijít,“ potvrdil včera Deníku Bohumil Krump z prachatického autoservisu s tím, že kdo měl špatnou baterii, vyměnil si ji včas. „Pokud ne, asi měl dneska problémy nastartovat,“ připustil Krump.
Podle něho je třeba na podobné dny, jako byl ten včerejší, myslet ještě v době, kdy se na zimu teprve lidé chystají. „Ideální je ještě na podzim nechat si změřit kapacitu autobaterie, nechat si ji dobít, případně koupit novou. V takovémhle počasí už zpravidla bývá pozdě,“ dodal.
Trápit donekonečna v mrazivém ránu autobaterii také nemá podle Bohumila Krumpa smysl. „Když už ráno auto nenastartuje ani na podruhé, určitě už nemá cenu baterii dál trápit, protože už to stejně nejde. Lepší je zastavit někoho a nastartovat auto pomocí kabelů,“ radí Krump.
Ušetřit si starosti s nastartováním vozidla si mohou i ti, kteří přes zimu mnoho kilometrů nenajezdí. „Stoprocentně doporučuji těm, kteří vědí, že delší dobu v zimě nepojedou, aby baterii alespoň odpojili. Není třeba ji úplně vyndávat. To platí ale jen u starších typů aut. V takových mrazech, jako byly dneska, autobaterie slábne ještě víc, než normálně. Když se odpojí, drží si nabitou kapacitu delší dobu,“ doporučuje Bohumil Krump.

Vycházku měly děti o trochu kratší

Ani děti z mateřských školek v Prachaticích mráz od dopolední vycházky neodradil. Za ideálního počasí by měly chodit na procházku na čerstvý vzduch na dvě hodiny, včera to byla ale jen slabá půlhodinka.
„Ráno jsme měli za oknem ve stínu jedenáct stupňů pod nulou. Naštěstí mají ale všechny prachatické mateřské školy slunné zahrady, kde byla teplota dopoledne o několik stupňů vyšší a nebyl tedy důvod, abychom nikam nešli,“ vysvětlovala ředitelka mateřské školy Marie Přibíková. Podle jejích slov není mráz spojený se sluncem výrazným problémem, větší komplikace by prý způsobilo větrné počasí se sněžením.
Děti se tak před vycházkou do mrazivého počasí ani nijak zvlášť nevybavovaly. „Musím konstatovat, že jsou rodiče rozumní a děti přicházejí dobře oblečené už z domova. Na včerejší vycházku vycházely dobře zabaleny v šálách a kombinézách. Krémy proti vysušování pokožky nepoužíváme, nikdo neví, jaké z dětí by na ně mohlo být alergické. Na tak krátkou dobu to, myslím, není ani potřeba,“ uzavřela Marie Přibíková.

Poslušnost odmítaly hlavně diesely

Závada na motoru linkového autobusu byla na vině nedobrovolné přestávky cestujících na trase Vodňany – Prachatice. „Skončili jsme v Těšovicích. Autobus prostě dál nedojel. Naštěstí byl v tu chvíli otevřený motorest, takže jsme nemuseli čekat na náhradní spojení v autobuse. Tam byla totiž v tu chvíli stejná zima jako venku,“ popsala ranní zážitek hospodářka Prachatického deníku Romana Sládková. Díky tomu se v motorestu zvýšil počet objednávek na čaj i s ohledem na ranní hodinu a také na fakt, že do Prachatic mířili tímto spojem především školáci do základních i středních škol.
Komplikace způsobil mráz také vlastníkům osobních vozidel v naftovém provedení. Zejména starší modely odmítaly poslušnost. „Ještěže jsem sehnal náhradní dopravu,“ podělil se o svou zkušenost s mrazem student, který jezdí do školy v Českých Budějovicích vlastním autem.