Že by ale strážníci dělali opilcům, lidově řečeno, taxikáře, popírá ředitel Městské policie v Prachaticích Ivo Novotný jako běžnou praxi. „Rozhodně nechci, abychom dělali taxikáře opilcům, ale současná situace není jednoduchá. My sice máme oprávnění převézt osobu do Českých Budějovic na záchytnou stanici, která s devíti lůžky funguje pro celý Jihočeský kraj, a není tedy jednoduché takového člověka sem umístit,“ podotkl Novotný.
Pokud hlídka narazí na člověka, jehož stav vyžaduje převoz na záchytnou stanici, musí strážníci nejprve kontaktovat zdravotnickou záchrannou službu, která jim vystaví potvrzení, že je takový člověk schopen převozu. „Následně si musíme dohodnout, zda jej v Českých Budějovicích vůbec přijmou. Pokud ano, znamená to pro nás, že hlídka, která bude převážet opilce na záchytku, musí být plnohodnotně zastoupena minimálně na dvě hodiny další povolanou ze zálohy. To znamená přesčasové hodiny, které musí někdo zaplatit, samotný převoz do Českých Budějovic také není zadarmo. Pokud se nám tedy stane, že hlídka natrefí na silně podnapilého člověka, který je z Prachatic a je šance jej někomu osobně předat, je to i pro náklady města levnější, než převoz do Českých Budějovic,“ uvedl ředitel Novotný.
Stejně jako záchytná stanice i městská policie vystavuje hříšníkům účet. „Pokud si dobře pamatuji, v loňském roce jsme takto převáželi devět osob a z nich náklady uhradila jen jediná,“ doplnil Novotný.