V Jihočeském kraji budou soupeřit s dalšími devětadvaceti obcemi. Celkem o titul vesnice roku letos usiluje 305 obcí z celé České republiky. Mezi ně patří také Borová Lada, Chlumany, Mičovice a Strunkovice nad Blanicí.

Chlumany – V posledních dvou letech úspěšně zabodovaly v soutěži vesnice roku. V roce 2009 získaly v rámci jihočeských obcí třetí místo, v loňském roce to bylo dokonce místo první a Zelená stuha a navíc ještě cenu hejtmana za Chlumanské trhy. A co nabídnou Chlumanští hodnotící komisi v letošním roce?

„Velké plus pro nás je, že jsme jako malá obec dokončili územní plán, který už je platný. Pak by to byly veškeré naše aktivity, které se týkají života v obci, zeleně a životního prostředí. Určitě sem spadají opět Chlumanské trhy, květinová a bylinková zahrada, liga žen v šipkách, vrbové hřiště i plánovaný areál u rybníka, který začneme zčásti realizovat v letošním roce. Když shrnu všechny akce, které se v roce v obci udějí, určitě není v Chlumanech společenský život vůbec malý. Ale asi bych nic příliš nevyzdvihovala, spíše by se jednalo o komplexní život v obci. Pokud se týká infrastruktury, podařilo se nám z povodňových dotací opravit místní komunikace, ale jde celkově o obecný rozvoj obce v posledních letech,“ říká starostka Chluman Ivana Vlková.

I přes vyjmenované je i v Chlumanech co vylepšovat. „Pořád nás nejvíc trápí, že stále obec nemá kanalizaci. Snažíme se to řešit, ale bohužel náklady spojené s výstavbou čistírny odpadních vod jsou tak obrovské, že bychom na ni nedosáhli ani s dotací, pokud by nebyla stoprocentní. Stála by nás totiž kolem dvaadvaceti milionů korun. V části obce sice máme splaškovou kanalizaci, takže máme pro majitele domů povoleny i domácí čistírny odpadních vod, ale chybí nám ten koncový bod a tím je právě čistírna odpadních vod. Takže stále jsou tu objekty napojeny na septiky. Povolení na vypouštění odpadních vod máme, bereme pravidelně vzorky, systém zpracovaný máme a funguje, ale bez čistírny,“ dodala chlumanská starostka.

Strunkovice nad Blanicí – V roce 2009 získali Strunkovičtí Bílou stuhu za práci s mládeží. I letos chtějí stavět právě na spolkovém a kulturním životě. „Vytváříme podmínky pro spolkovou činnost a na výborné úrovni je i spolupráce spolků s obcí. Vyjmenovat všechny spolky by bylo hodně složité, protože v městysi a osadách je jich hodně a nebylo by určitě fér vyjmenovat jen některé. Každý spolek má svou zásadní velkou akci a k nim je řada drobnějších akcí, které dávají dohromady celkovou mozaiku, která vyplňuje společenský a kulturní život v městysi. Ať už se to týká kulturních nebo sportovních aktivit,“ uvedl starosta Karel Matějka. Nicméně hlavně dobrovolní hasiči jsou především v osadách jedinou organizací, která v nich drží a rozvíjí spolkový život.

Co nezvládnou spolky, v tom pomůže městys. Především jde o peníze a vytváření zázemí. „Každý rok jsme prováděli úpravy a opravy v kulturním domě, tělocvičně nebo kině. Z peněz, které souvisely s oceněním Bílou stuhou, jsme vybudovali saunu, která funguje od loňského roku. Letos budeme dodělávat další novinku v kulturním domě, kde by měla vyrůst lezecká stěna, připravujeme tam i posilovnu,“ shrnul Matějka. Investovat by chtěli Strunkovičtí i do rozšíření prostor v budově prvního stupně základní školy, oprava střechy a zateplení fasády čeká na kulturní dům ve Svojnicích.

Mičovice – Spolkový, společenský a kulturní život, to je hlavní deviza, se kterou se ucházejí o titul Vesnice roku Mičovice. „Pokud máme co nabídnout, je to právě kulturní a společenská činnost našich spolků a na tu hodně sázíme,“ věří starosta Mičovic František Zámečník.

Zmínit lze určitě činnost místních dobrovolných hasičů, pojmem je také dechovka Doubravanka a k akcím, které si nenechají ujít jak místní, tak i přespolní návštěvníci, jsou Masopust či Staročeská konopická, na které má, stejně jako na dalších akcích, lví podíl Spolek hezkých holek.
Obec investuje nejen do přítomnosti a budoucnosti, ale také do historie. Po osadě Jáma, jejíž historie byla zpracována do publikace v roce 2007, chystá obec nyní další, která by měla zmapovat historický vývoj po současnost i dalších osad. Vydání je plánováno na příští rok.

Vedle nezanedbatelného podílu spolkového života vkládají Mičovičtí prostředky i do infrastruktury. „V loňském roce se podařilo výrazně obnovit a opravit místní komunikace a v letošním roce počítáme s opravou hasičské zbrojnice v Ratiborově Lhotě, v plánu pro letošní rok tu máme také oplocení hřiště. Potřebujeme opravit rybníky na návsi ve Frantolech a opravit hráz a vyčistit rybník v Mičovicích,“ upřesnil starosta Zámečník.

Akce, kterou jsou Mičovice a jedna z jejich osad v povědomí především milovníků dobré dechovky, je hudební festival Pod lípou, který se uskuteční v letošním roce již podeváté. Koná se ve dvou dnech. Zatímco páteční večer a noc je určena především mladým, v sobotu si celý den přijdou na své vyznavači dechovky. „Letos bude v pátek hlavní host večera rocková kapela Keks. V sobotu se mohou návštěvníci těšit na Krajanku Václava Hlaváčka, Podhoranku, Babouky a chybět nebude ani místní Doubravanka. Pro příznivce jihočeských dechovek to letos bude 23. července určitě velký svátek,“ věří starosta.