Podle odhadů se v centru Prahy sešlo zhruba tisíc studentů, kteří poté demonstrovali na Václavském náměstí.
Na shromáždění se vydaly také studentky jedné z prachatických středních škol. „Ano, jedeme demonstrovat, protože si myslíme, že státní maturity nejsou dobře připravené, a proto je třeba je ještě odložit a předělat,“ shodla se trojice dívek, které nechtěly být jmenovány, jelikož nejsou ze školy na demonstraci uvolněny.
Mezitím však zástupci vládní koalice podepsali dohodu o odložení státních maturit. Podle ní se bude maturita konat ve dvou povinných zkouškách, z českého a cizího jazyka na jaře 2010, třetí volitelná zkouška bude o dva roky později.
Kontroverzní nový školský zákon počítal s tím, že od příštího školního roku by se tvář maturit podstatně změnila. Zkoušky měly mít dvě části, státní a školní. Obsah, formu i kritéria společné části stanoví stát, druhá část by byla věcí školy. Zastánci si od toho slibovali sblížení úrovně maturit na různých školách.
Nové testy byly vyzkoušeny v projektu Maturita nanečisto. Bohužel byly plné gramatických i faktických nesrovnalostí. Přitom pracovníci Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání připravují testy již sedm let. Situace je tedy stále nepřehledná a možná se brzy státní maturity opět změní.