„Je to nesmysl. Neušetří to nic, navíc místo slibovaného zajištění a přiblížení výkonu státní správy to přinese občanům pravý opak,“ ohradil se vůči záměru ministerstva tajemník Městského úřadu v Prachaticích Karel Pašek. Právě Prachatice by totiž na sebe musely převzít veškerou agendu po případném zrušení čtyř matričních úřadů v jejich správním obvodu jako obce s přeneseným výkonem veřejné správy.

Stejně ostře se na adresu ministerské myšlenky vyjádřili prakticky všichni Deníkem oslovení starostové dotčených obcí. „V žádném případě si nedovedu představit, že by ve Zdíkově skončil matriční úřad. Matrika tady existuje od prvního ledna roku 1950. Nejde o to, kolik má matrika ten který rok událostí, ale u nás nikdy nejdeme pod deset,“ zlobil se starosta Zdíkova Zdeněk Kantořík. A nebyl sám. „Tahle volovina stála spoustu peněz, času a je to k ničemu. Když něco dělám, musím vědět proč, ale v tuhle chvíli to nikdo netuší,“ přidává se starosta městyse Strunkovice nad Blanicí Karel Matějka.

Méně než dvacet matričních událostí za rok, taková byla původně navrhovaná hranice pro případné rušení některých matričních úřadů. Zatímco v rámci celé České republiky mělo být tímto opatřením dotčeno zhruba čtyřicet procent, podle starostů, kteří se účastnili minulý týden jednání na krajském úřadě, by to v jižních Čechách byla téměř polovina.

Ani samotné úřednice ministerstva vnitra starostům údajně nedokázaly vysvětlit, co k tomuto záměru ministerstvo vede. Jasné je, že ani peníze uspořené na škrtech matričních úřadů, nepřinesou nijak velký, pokud vůbec nějaký, přínos. Naopak by vytáhly peníze z rozpočtů pověřených obcí, které by byly nuceny přebrat ze zrušených matričních úřadů jejich veškerou agendu včetně archivů. A to nemluvě o lidech, kteří by museli kvůli matričním záležitostem jezdit zbytečně desítky kilometrů, když vše doposud funguje ku prospěchu a spokojenosti všech.

Všichni tak nyní svorně doufají, že nová iniciativa shora splaskne stejně rychle, jako se objevila, nebo bude velmi výrazně korigována. Už po skončení schůzky starostů a zástupců ministerstva vnitra bylo totiž jasné, že nastavené hodnoty pro zrušení neobstojí. „Rozešli jsme se s tím, že pokud k rušení matričních úřadů vůbec dojde, pak nejdříve od prvního ledna 2013 a snad jen tam, kde v dlouhodobém průměru vykonávají matriční úřady do tří matričních událostí za rok,“ potvrdil tajemník MěÚ Vimperk Zdeněk Ženíšek. Sám by z převzetí agendy za čtyři matriky na Vimpersku nadšený dvakrát nebyl. Čeká ho totiž vyřešit personální záležitosti právě na odboru vnitřních věcí, kam matrika spadá. „Pochopitelně bychom museli převzít veškerou agendu a dokumenty z dřívějška, což by přineslo komplikace při jejich archivaci. I na malých obcích je matričních dokumentů poměrně hodně. A to nemluvím o tom, že by lidé z obcí, kde by byl zrušen matriční úřad, museli vyřizovat vše v pověřené obci. Navíc matrika je skutečně srdeční záležitostí zejména na malých obcích,“ dodal tajemník Ženíšek s tím, že ze čtyř navržených matričních úřadů na Vimpersku by se podle něho dalo uvažovat pouze o tom v Šumavských Hošticích. „Ale rušit matriku ve Zdíkově, Vacově nebo ve Čkyni,“ pozastavil se Ženíšek nad výběrem s tím, že rozhodnout o zrušení na základě jednoho roku není dobře. Počty výkonů se totiž rok od roku liší. A co nevyhovuje letos, může být příští rok docela jinak.

Navíc zřejmě na ministerstvu nevzal nikdo do úvahy skutečnost, že v případě okresu Prachatice jsou velké dojezdové vzdálenosti a mnohem řidší osídlení, než je tomu v jiných regionech České republiky. Upozornil na to i tajemník MěÚ Prachatice Karel Pašek. „Obec s rozšířenou působností Prachatice je rozlohou jedním z největších obvodů v republice, zároveň však jedním z nejméně osídlených. Dostupnost obyvatel na jednotlivé úřady je zajištěna rozložením matričních úřadů s přirozenými správními obvody, které tvoří spádové obce. Sloučením menších matričních obvodů do jednoho celku dojde k oddálení veřejné správy pro občany,“ zdůraznil Pašek. Jak dodává, s ohledem na veřejné finance se navíc omezuje také dopravní obslužnost. „Lidé z obcí mimo hlavní dopravní cesty mají problémy s dostupností i v současné době, proto zrušením některého z matričních úřadů bezpochyby vzniknou obyvatelům ještě větší komplikace,“ upozornil prachatický tajemník na další nezanedbatelný dopad rušení matričních úřadů. Navíc stejně jako Vimperk, ani Prachatice nejsou na převzetí veškeré agendy připraveny ani lidsky, ani prostorově. A už vůbec nepředpokládám, že by kdokoli zvažoval poskytnout nám v této souvislosti finanční prostředky na zajištění této administrativy,“ zdůraznil Karel Pašek.