„Během prosince bychom měli obeslat ty rodiče, kteří už příspěvek pobírají. Spolu s dopisem dostanou i formulář, jež je potřeba vyplnit, a s potřebnými doklady ho pak přinést na úřad a o vyplácení požádat,“ vysvětlil vedoucí odboru státní sociální podpory Úřadu práce v Prachaticích Josef Jungvirt.

Žádosti na cestě

Formuláře ale zatím prachatický úřad nemá. Podle slov Josefa Jungvirta by měly dorazit nejpozději příští týden ve středu. „Pokud je opravdu dostaneme, nevidím žádný problém. Stávající vyplácení se vlastně s koncem roku zastaví a celý leden máme na zadání nových žádostí. První dávky podle nového systému totiž rodiče dostanou v únoru, neboť se vyplácí zpětně,“ konstatoval vedoucí odboru státní sociální podpory. Na Prachaticku se nové žádosti budou týkat přibližně osmnácti stovek rodičů.

„Těm měsíčně vyplácíme přibližně třináct milionů korun a nový systém by výši neměl měnit,“ upřesnil Josef Jungvirt s tím, že s novelou zákona jsou aktualizovány žádosti o rodičovský příspěvek, potvrzení o návštěvě zařízení pro děti předškolního věku, potvrzení o nároku na dávky, jež ovlivňuje nárok a výši rodičovského příspěvku. Nově k nim přibyl formulář žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek.

S novým rokem ale rodiče čeká jedna velká změna. Bude totiž možné určit, zda chtějí příspěvek pobírat dva, tři nebo čtyři roky, a od toho se bude odvíjet jeho výše. První zhruba půlrok života dítěte, přesně dvacet jeden týden, pobírá rodič peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Tři varianty

Zvýšená výměra rodičovského příspěvku činí od dvaadvacátého týdne života dítěte 11 400 korun měsíčně.

Přečtěte si také pokračování článku Na dva, či na tři? Rodiče mohou vybírat