V pátek v půl deváté ráno městem zněly sirény vozidel Hasičského záchranného sboru. Jejich cesta vedla ze základny přímo do prachatického závodu Madety.
„Zdravotnická záchranná služba ohlásila na Krajské operační středisko HZS Jihočeského kraje, že v podniku Madeta v Prachaticích došlo k úniku čpavku,“ shrnula počátek zásahu tisková mluvčí hasičů Vendula Matějů. Podle jí poskytnutých informací uniklo ze zásobníku na tisíc litrů přibližně 40 litrů, z toho asi 10 litrů do ovzduší a 30 litrů zůstalo v odkapovém barelu pod zásobníkem.


Podobné úniky vždy provázejí urychlená bezpečnostní opatření. „Ještě před příjezdem hasičů samovolně opustilo zasažený prostor šedesát zaměstnanců, jedna osoba se nadýchala a musela být ošetřena zdravotníky zdravotnické záchranné služby. K likvidaci vyjeli profesionální hasiči ze stanice Prachatice, kteří uzavřeli přívod do zásobníku a prováděli srážení oblaku čpavku proudy vody,“ doplnila Matějů. Podle našich informací zůstal čpavkem zasažený člověk v nemocnici na pozorování


Podle tiskové mluvčí hasičů byl o události informován starosta Prachatic. „Na místo se dostavil pracovník krizového řízení Městského úřadu v Prachaticích a také Policie ČR, která zajistila informování obyvatel v blízkých domech, aby uzavřeli okna,“ doplnila k zásahu mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Lidé z okolních domů potvrdili, že hasiči je o úniku nebezpečné látky informovali. Že se děje něco neobvyklého prý prozradil neskutečný zápach v okolí závodu. Podle našich informací ale nebylo množství čpavku v ovzduší takové, že by na volném prostraství ohrozilo člověka na životě.