Od prvního ledna letošního roku totiž přestala záchranná služba ve Vimperku zajišťovat tak zvanou lékařskou službu první pomoci (LSPP). Tu od záchranky převzaly plošně v rámci Jihočeského kraje bývalé okresní nemocnice.

Vimperáci si tak mohou vybrat, zda v horečkách přečkají víkend a v pondělí ráno navštíví svého obvodního lékaře. Nebo si zavolají záchranku, případně se zapřou a dojedou se nechat vyšetřit do Prachatic, nebo do Strakonic. Pokud se ale jedná o návštěvníky Šumavy, kteří tráví dovolenou například na Kvildě, budou mít cestu delší.

Problematiku LSPP ve Vimperku řeší vedení radnice bezúspěšně již od konce loňského roku. „Kraj se hájí tím, že pokud vyšetří pacienta na LSPP v nemocnici, většinou se jedná o interní vyšetření a lze tak pacienta dále směřovat na příslušná oddělení a následná vyšetření u specialistů například na chirurgii včetně rentgenu. Pokud by pacienta vyšetřoval lékař na záchrance ve Vimperku, nesměl mu vydat žádné léky. Je to problém,“ uvedla místostarostka Jaroslava Martanová po jednání se zástupci Jihočeského kraje.

Zrušení lékařské služby první pomoci, kterou do konce loňského roku zajišťoval v případě potřeby lékař na vimperské základně záchranné služby, kritizují jak obyvatelé města, tak jeho volení zástupci a vedení radnice. Podle jejich slov teď musí pacienti, kteří potřebují neodkladné ošetření, obrátit buď do nemocnice v Prachaticích, nebo ve Strakonicích.

Vedení vimperské radnice zahájilo jednání se zástupci kraje na přelomu loňského a letošního roku. „Oficiálně nám byla záležitost zrušení LSPP v rámci záchranné služby oznámena 23. prosince loňského roku. Okamžitě jsem žádal o jednání na kraji. Náměstkyně hejtmana na nás měla čas až v polovině ledna. Požadovali jsme alespoň zachování stavu, který byl do konce roku, tedy aby v přítomnosti lékaře na základně záchranky mohl být pacient ošetřen,“ uvedl starosta Bohumil Petrášek. Podle něho nepřesvědčil kraj ani argument, že se může zvýšit počet výjezdů záchranné služby. „Ti, kteří budou mít něco závažnějšího, co by mohla ale vyřešit lékařská služba první pomoci, zavolají si prostě záchranku, nebo svůj problém zveličí, aby k nim záchranka skutečně vyjela. Bylo nám řečeno, že s tím počítají,“ doplnil starosta. Krajští úředníci přehrávají do určité míry zodpovědnost i na obvodní lékaře. „Řeknou, že obvodní lékař bere kapitační platbu 60 korun měsíčně na každého pacienta, ať už ten svého lékaře navštíví, nebo jej celý rok nevyhledá. Je tedy na obvodních lékařích, aby se o své pacienty postarali kdykoli,“ uvedla místostarostka Jaroslava Martanová.

Jenomže i zachování stavu s LSPP ve Vimperku tak, jak fungovala před koncem loňského roku, má své nevýhody. Na vimperské základně totiž bylo zrušeno místo dispečera. „V případě, kdy je posádka na výjezdu, vás nikdo nepustí dovnitř a ani nevíte, jak dlouho budete na lékaře záchranky čekat. Může se stát, že se vrátí posádka na základnu, lékař začne pacienta ošetřovat a do toho mu nahlásí další výjezd. Takže pacient musí znovu opustit prostor základny a znovu musí čekat, až se doktor vrátí,“ popsala místostarostka.

„Byli jsme jednoznačně postaveni před situaci, že kraj LSPP v rámci záchranné služby zruší a nejbližší místa pro nás budou Prachatice a Strakonice. Pokud bychom tu chtěli LSPP udržet, je to možné, ale jen když si to domluvíme s obvodními lékaři v regionu, kteří budou ochotni držet služby, a my je budeme platit,“ doplnil dále Petrášek. Vimperští se tak aktuálně zabývají právě touto myšlenkou, která funguje v praxi v Milevsku. „Máme zmapovány lékaře v našem regionu. Zkusíme je oslovit a uvidíme, jaké budou ohlasy a možnosti případného provozování LSPP přímo ve Vimperku,“ zvažuje místostarostka.

Lékařská služba v Prachaticích:
Lékařskou službu první pomoci zajišťují od prvního ledna letošního roku v prachatické nemocnici v přízemí u interního oddělení. Ve všední dny je LSPP zajištěna od 17 do 21 hodin, o víkendech mezi osmou až dvacátou hodinou. Pacient hradí 90 korun regulační poplatek a v případě potřeby jsou mu poskytnuty základní léky.
LSPP Milevsko:
Lékařskou službu zajišťuje v Milevsku sedm až osm praktických lékařů. Kraj na provoz LSPP přispívá částkou zhruba 800 tisíc, dalších 150 tisíc jde z rozpočtu města Milevsko.
V pracovní dny 18 – 22 hodin
So, ne a svátek 8 – 22 hodin