Rychlejší a o jeden regulační poplatek levnější bude mít pacient službu lékařské první pomoci. Tu totiž od Nového roku přebírá od Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Nemocnice Prachatice, a. s.
Záchranka bude nadále provozovat výjezdy, tak jako doposud, v Prachaticích, ve Vimperku, ve Volarech a výhledově i Vacově.
Ještě do posledního dne roku poskytuje akutní ošetření v rámci LSPP záchranná služba. „Rozhodl tak Jihočeský kraj, v jehož kompetenci je zajištění lékařské služby první pomoci,“ řekl ředitel Nemocnice Prachatice, a. s., Michal Čarvaš. „Pacienti dnes hradí 90 korun na záchrance a pokud jsou odesláni k dalšímu vyšetření do nemocnice, pak u nás platí znovu. Pokud jsou zde hospitalizovaní, tak platí jen za hospitalizaci,“ dodal
Nemocnice pacienty, kteří potřebují akutně ošetřit bude směrovat do hlavní budovy na recepci. „Na recepci se dotyčný pacient nahlásí a bude ve všední den nasměrován na vyšetřovnu na interně muži či interně ženy k lékaři, který koná službu,“ upřesnil Čarvaš další postup služby první pomoci, která bude zajištěna od 17 do 21 hodin.
Regulační poplatek ve výši 90 korun za pohotovostní vyšetření bude moci zaplatit v automatu hned u vchodu do nemocnice. V nočních hodinách jsou i nadále lidem k dispozici čtyři nemocniční příjmové ambulance, tedy dětská, chirurgická, gynekologicko-porodnická a také interní.
Pacienty, kteří navštíví pohotovost, v nemocnici nenechají v nemocnici na holičkách ani v případě, že bude potřebovat lék na předpis. „V ordinaci lékařské služby první pomoci bude k dispozici vybraný sortiment nejčastěji používaných léků, které bude moci sloužící lékař pacientům předepsat a rovnou vydat. Pacient bude muset uhradit regulační poplatek za položku na receptu a případný doplatek na lék,“ podotkl Michal Čarvaš.
Nemocnice službu lékařů na pohotovosti zajistí z vlastních zdrojů. „Večerní služby během pracovního týdne posílíme o jednoho lékaře a o víkendu o sestru, která bude pacienty přijímat přímo v interní nefrologické ambulanci před vstupem na hemodialyzační středisko vlevo v přízemí naproti interně - muži,“ podotkl ředitel prachatické nemocnice s tím, že tato změna bude pro pacienty pohodlnější.

Lékařská služba první pomoci
Od 1. ledna 2011 je služba první pomoci dosažitelná pouze v Nemocnici Prachatice, a. s. v době od pondělí do pátku od 17 do 21 hodin, o víkendu a ve svátky od 9 do 21 hodin. Od 21 do 7 hodin pak mohou pacienti využít pohotovosti v dalších čtyřech ambulancích nemocnice.