Kapacita skládky tuhého komunálního odpadu na Libínském Sedle se na konci letošního roku naplní. Proto je potřeba ji zvýšit a to výstavbou třetí etapy. Celkové rozšíření skládky pak vystačí až do roku 2021 a vyjde na šestatřicet milionů korun. „S první kazetou třetí etapy bychom měli začít ještě na podzim letošního roku,“ vysvětlila na nedávném jednání zastupitelů vedoucí odboru životního prostředí prachatického městského úřadu Marie Peřinková s tím, že je první kazeta by měla postačit do roku 2012 a vyjde na jedenadvacet milionů korun.
S financováním by neměl být problém. Existuje totiž zvláštní účet, kam sedm obcí, které skládku na Libínském Sedle využívají, odevzdává peníze. Každoročně tak na účet přibyde přesně dva miliony čtyři sta tisíc korun. „V současné době máme na účtu 18,5 milionu korun, na konci roku tam budeme mít čásku nutnou na financování první kazety třetí etapy, jejíž kapacita je 29150 metrů krychlových,“ upřesnila Peřinková, která zároveň představila model financování i druhé kazety libínské skládky.
„Zvolený model ukládání peněz na zvláštní účet, který spravuje město Prachatice, byl dobře zvolen už v roce 1992, kdy skládka vznikala, proto teď nemusíme řešit, kde vzít peníze na rozšíření,“ kvitoval rozhodnutí tehdejších zastupitelů prachatický starosta Jan Bauer.
I tak ale bude potřeba na financování druhé kazety žádat o úvěr. Jisté však je, že jeho splacení bude na všech sedmi obcích a vypadá to, že žádná z nich nebude muset vydat víc, než peníze, které každoročně na zvláštní účet ukládají.