Tak nějak mohla znít tisková zpráva oznamující událost, která pro dvě české a jednu francouzkou rodinu připravila snad nejkrutější Vánoce. A právě v sobotu odpoledne si Kvilda, spolu s potomky pilota Lehkého, tryznou ve farním kostele sv. Štěpána a vernisáží výstavy, tuto tragickou událost připomněla.
„Celá událost nebyla nikdy řádně vyšetřena a dodnes ji obestírá mnoho tajemného. František Lehký byl jedním z našich nejzkušenějších aviatiků a patřil mezi ty kteří budovali československé letectvo“ uvedl výstavu, popisující životní osudy všech hlavních aktérů události, časový sled tragédie i následné vyšetřování, Jaroslav Pavel z Pražského leteckého archívu. Podle něho byly už tehdy noviny mnohdy velmi neseriozní a o dramatu napsaly mnoho nepravd a smyšlenek, takže vypovídající hodnota tehdejších článků je nulová. A z nich bohužel vycházely všechny ostatní až do dneška.. „Výstava představuje maximum informací, které se podařilo vypátrat a závoj tajemnosti alespoň o kousek poodhalila. Ovšem proč se letoun, nacházející se již nad Prahou otočil a letěl nad Šumavu, se již asi nedovíme,“ zakončil svou řeč Jaroslav Pavel. To ilustruje i okolnost, že vyšetřování případu se i díky následným válečný létům nepodařilo dokončit a i poslední pokus v roce 1947 vyšel do ztracena.
Expozice výstavy však připomíná i další leteckou havárii, která stala jen o sedm let později. Při souboji spojeneckého Liberatora a německého Messerschmitta byl německý stihač sestřelen a jeho stroj se zřítil nedaleko Hartmanic. Těžce zraněný pilot se však stačil katapultovat a dodnes žije v Rakousku.
Výstava, která se koná za přispění Jihočeského kraje, bude přístupná v budově Obecního úřadu do konce prázdnin.