Kompletní jmenný seznam vyvěsilo na své stránky vedení obce.

Všichni jejich návštěvníci se tak bez problému dozvědí, že na obecním úřadě evidují osmnáct žádostí o byt. Zhruba patnáct žadatelů z tohoto počtu má zájem o byt o velikosti 2+1, a to v různých kategoriích.

Stejně tak se každý, kdo si seznam pročte, dozví, kde žadatel bydlí a zda už například někdy obecní nabídku odmítl.

„Reagujeme na požadavek našich občanů. Ti se totiž na prosincovém zasedání zastupitelů vyjádřili v tom smyslu, že by chtěli vědět, jak vypadá pořadník na přidělení bytu. Máme takovou praxi, že jej zveřejňujeme na úřední desce obce. Nyní přišli s návrhem, aby byl i na webových stránkách,“ přiblížil důvody, které vedení obce k tomuto kroku vedly, místostarosta Antonín Chrapan.

Nepředpokládá proto, že by se měl některý z žadatelů bouřit proti tomu, že si mohou návštěvníci stránek přečíst, jaký chce byt.

„Pokud nejsou na stránkách zveřejněna rodná čísla žadatelů, rozhodně to není nic proti zákonu na ochranu osobních údajů. Jiná situace by byla, kdyby seznam obsahoval i rodná čísla žadatelů. Vzhledem k tomu, že se jedná o obecní zájem, který je veřejný, mohou být tyto informace zveřejněny,“ říká právník JUDr. David Černý.

Lenorští disponují několika desítkami obecních bytů, jejich počet se pohybuje kolem jednoho sta.

„V minulosti chtěli žadatelé byty o velikosti 3+1. Vzhledem k tomu, jak se ovšem náklady na bydlení zvyšují, žádají spíše o 2+1. Mnozí dokonce o výměnu z většího bytu na menší,“ popisuje vývoj žádosti místostarosta.

Podle jeho slov se v Lenoře byty uvolňují i v důsledku toho, že vedení obce jde tvrdě po neplatičích. Jejich dluhy se v poslední době snižují. „Dokonce několik nájemníků dostalo výpovědi z bytů. Tím můžeme přidělovat těm, kteří chtějí bydlet a zároveň si i plnit svoje povinnosti,“ dodal místostarosta.