„Musím říci, že se nám velice osvědčil. Řidiči si nyní dávají dobrý pozor na dodržování padesátky. Původně jsme chtěli měřiče dva, ale vzhledem k tomu, že jsme nezískali dotaci, pořídili jsme z vlastních zdrojů pouze jeden. Ten nás vyšel celkem na šedesát pět tisíc korun. Původně jsme uvažovali o dražším typu s možností statistického měření, ale právě z úsporných důvodů jsme nakonec vybrali levnější variantu,“ vysvětlila starostka Jaroslava Krnáková, proč obec měřič zakoupila.

Nezodpovědní řidiči

Na řidiče čeká měřič rychlosti při příjezdu do obce směrem z Volar. „Je to vůbec nejohroženější místo v obci. Jsou tu bytové domy, přechod pro chodce a poblíž také škola. Vzniká tady riziko nejenom pro dospělé, ale především pro děti. Měřič navíc můžeme přemisťovat, takže jej lze využít na místech, kde je potřeba. Určitě jej budeme používat také na rovince za místní poštou směrem od Strážného,“ upřesnila starostka.

Podle slov Krnákové jezdili mnozí nezodpovědní řidiči přes obec i osmdesátikilometrovou rychlostí. „Řada řidičů tak ale jezdí stále. Teprve potom, co si všimnou měřiče, stáhnout nohu z pedálu. Před několika lety se tu dokonce stal jeden úraz. Situace si žádala nápravu. Vznikalo zde totiž zbytečné riziko pro všechny,“ zhodnotila Jaroslava Krnáková.

Měřič rychlosti lze navíc natáčet v obou směrech. Hlavně na příjezdu od Volar si obyvatelé často stěžovali na to, že se řidiči neudrží a přidají plyn. „Šlo nám především o viditelnost, proto je měřič opatřen reflexní fólií. Obyvatelé si nové zařízení pochvalují a nemusejí mít už obavy z neukázněných řidičů,“ dodala starostka.

Dobrá prevence

Podle slov vedoucího Dopravního inspektorátu Policie České republiky v Prachaticích Martina Grožaje jsou podobné prvky pro prevenci na v silniční dopravě důležité. „Samozřejmě to má vždy svůj efekt a rozhodně to nejsou vyhozené peníze. Když řidič vidí před sebou, jakou rychlostí jede, přece jen se nad tím zamyslí a ubere plyn,“ zhodnotil Martin Grožaj.

Obyvatelé obce si měřič rychlosti pochvalují. „Je to pro obec velký přínos, protože jsem snad ani neviděl nikoho, kdo by před instalací nového měřice dodržoval nejvyšší povolenou rychlost. Teď už si to řidiči většinou rozmyslí, jestli přidají plyn či nikoli,“ zkonstatoval Roman Markovec z Lenory. Prý se poslední dobou zlepšilo bezpečí chodců. Hlavně totiž šlo o děti, které tudy chodí do školy. „Jsem rád, že je tento dlouhodobý problém konečně vyřešen. Měřič rychlosti plní svoji funkci. Dříve člověk nikdy nevěděl, co všechno by se tady mohlo stát,“ uzavřel Markovec.