Všichni řidiči tak mají necelé dva měsíce na to, aby obsah lékárniček vyměnili, nebo rovnou zakoupili novou. Týká se to také vozidel firemních, policisté se totiž po Novém roce na kontrolu nejen obsahu ale také trvanlivosti zaměří při silničních kontrolách častěji. „Naše služební vozidla byla vybavena novými autolékárničkami centrálně. Už jsme na změnu připraveni,“ zkonstatovala pro Deník mluvčí prachatické policie Martina Joklová. Nedokázala však říci, na kolik nákup nových lékárniček policii na Prachaticku vyšlo. „Služebních vozidel ale máme šestatřicet,“ upřesnila s tím, že policejní auta jsou v současné době vybaveny také zimními pneumatikami.
Sedmi služebními vozidly disponuje například prachatický Městský úřad. I tam jsou ve všech vozidlech autolékárničky nové. Jejich výměnu zajistili technici už v loňském roce a podle zjištěných informací je obsah lékárniček už podle novinek, jež vejdou v platnost v lednu příštího roku.
„Autolékárničky odpovídající platným předpisům, už máme ve všech vozidlech vyměněné,“ potvrdil také tajemník Městského úřadu ve Vimperku Zdeněk Ženíšek. Město za celkem osm autolékárniček zaplatilo 2464 koruny. „Výměnu jsme provedli najednou ve všech osmi vozidlech zhruba před čtrnácti dny. To, co ze starých autolékárniček bude možné ještě použít, využijeme na městském úřadě, ostatní materiál zlikvidujeme,“ dodal Ženíšek. Služební vozidla Městského úřadu Vimperk jsou už rovněž vybavena zimními pneumatikami. „Přibližně před čtrnácti dny jsem vydal pokyn na výměnu pneumatik,“ uzavřel tajemník s tím, že úřad nechal dokoupit osm nových zimních pneumatik.
S případnou policejní kontrolou by neměli mít problém ani řidiči služebních vozidel Městského úřadu ve Volarech. Podle slov tajemníka úřadu Františka Pokorného i jejich auta už mají v povinné výbavě autolékárničky odpovídající novým předpisům.
Splněno mají v tomto ohledu také na Správě Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. „Nových autolékárniček bylo vydáno celkem 105 kusů a všechna vozidla správy jsou již jimi vybavena,“ ubezpečila Deník tisková referentka Správy Jana Zvettlerová s tím, že cena jedné činila 165 Kč bez DPH. Rovněž vozidla Správy mají už za sebou výměnu zimních pneumatik.

Vybavení lékárničky 2011:
– 3 ks obvaz sterilní s 1 polštářkem (ke krytí ran)
– 3 ks obvaz sterilní s 2 polštářky (ke krytí ran)
– 2 ks šátek trojcípý z netkaného textilu (k znehybnění horních končetin, připevnění dlah)
– 1 ks náplast hladká: cívka 2.5 cm x 500 cm (k ošetření drobných poranění)
– 6 ks náplast s polštářkem: 8 x 4 cm (k ošetření drobných poranění)
– 1 ks kvalitní obinadlo škrtící - pryžové: 6 x 125 cm (k zastavení krvácení, připevnění dlah)
– 1 ks maska resuscitační s výdechovou chlopní a filtrem (k dýchání z úst do úst)
– 1 ks rouška plastová: 20 x 20 cm (k překrytí poraněného hrudníku, izolačné podložka)
– 1 pár rukavice latexové chirurgické (k ochraně proti infekci)
– 1 ks kvalitní nůžky se sklonem, v antikorozní úpravě, zaoblené hroty (ke stříhání)
– 1 ks isotermická folie (tepelná izolace)
– 1 ks leták o postupu při zvládání dopravní nehody
Doba trvanlivosti by měla být vyznačena na jednotlivých komponentech lékárničky, minimální trvanlivost však bývá 42 měsíců ode dne balení.
I nepoužitou lékárničku nebo její obsah (náplň) je doporučeno obměnit alespoň jednou za 3-4 roky.
Zdroj: www.nase penize.cz