Především pak v této době, kdy sněží a pokrývka, mnohdy zmrzlá, jim zůstává ležet na střechách. Letos totiž už dvakrát policisté řešili případ, kdy ledové kry z vozidel spadly na projíždějící vozidla.

Ohleduplnost

„Je důležité, aby si řidiči ráno, než nastartují a vyjedou, obešly vozidlo a případně z plachy shodili sníh a zmrazky. Stává se pak totiž, že když se rozjedou, sníh a led začnou z plachty sklouzávat a při jízdě padat na chodník na lidi. Po chodníku může jít maminka s kočárkem, do něhož může led napadat a ublížit dítěti. Při jízdě po kruhovém objezdu mohou padat na další vozidla,“ upozorňuje dopravní inženýr Václav Kalous.

Opatrnost

Právě maminky by neměly ponechávat nic náhodě. „Vidíte, ani by mě nenapadlo, že se něco takového může stát. Ale na přechodech jsem opatrná, protože nebezpečí samozřejmě hrozí i jinak. Dokud si nejsem jistá, do vozovky prostě rozhodně s kočárkem nevjedu,“ řekla maminka Jana Maroušková. „Osobně se mi nestalo, že by na mě z projíždějícího auta něco spadlo, ale viděla jsem na kruháči náklaďák, ze kterého padaly zmrazky,“ popisuje svoje zkušenosti Ivana Květoňová z Prachatic. „Každý řidič má povinnost, aby zajistil své vozidlo tak, aby nedocházelo ke znečišťování komunikací. A i to, když budou z vozidla padat ledové kry, lze za znečišťování vozovky považovat. Letos sice není žádný případ, kdy by byl takto zraněn chodec, ale je lepší tomu předejít, než čekat, až se něco podobného stane,“ říká vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj a poukazuje na již zmíněné případy poškozených aut.