Minulé vedení radnice situaci v ulici vyřešilo přestěhováním těchto lidí do nově opraveného bytového domu v Krumlovské ulici. Stěhování mělo ale jasná pravidla. „Ti nájemníci, kterým jsme nové byty dali do pronájmu, neměli žádné pohledávky k městu nebo je stihli včas uhradit,“ vysvětlil starosta Prachatic Martin Malý.

Upřesnil, že nájemníci, kteří v bytech zůstali, mají pohledávky tak vysoké, že zatím nebylo možné jim jiné byty nabídnout. „Od chvíle, co se většina sousedů odstěhovala, tu máme klid,“ potvrdila včera Deníku Marie Kadlecová s tím, že řešení, které radnice zvolila, bylo podle jejího názoru ke spokojenosti všech, kteří v ulici bydlí. I když rozhodně by souhlasila i s odstěhováním zbylých dvou rodin ze spodní části ulice, tedy z domu č. p. 190 u Štodvína.

V domě na konci ulice, naproti výrobnímu družstvu invalidů, podle slov starosty Malého už nikdo z nepřizpůsobivých obyvatel města nebydlí. „Dům je sice prázdný, ovšem v současné době právníci města řeší jeho soudní vyklizení,“ doplnil starosta Malý. Podle informací Deníku je totiž původní nájemnice odsouzena k několikaletému trestu odnětí svobody. Před nástupem do věznice však nebyla bytová jednotka městu vrácena. „V tuto chvíli jsme limitováni zákonem a musíme postupovat podle něj,“ dodal Malý.

V rohovém domě s číslem popisným 190 na začátku ulice Lázeňská ve směru od centra jsou podle slov starosty Martina Malého dva obsazené byty.
„Chceme je mít volné,“ připustil Malý. Dodal ale, že poslední slovo budou mít na některém z nejbližších jednání radní. „Nájemníci těchto bytů městu dluží částky přesahující sto tisíc korun. Musím ale doplnit, že zhruba rok tito nájemníci řádně plní veškeré své závazky a zároveň dřívější dluhy splácejí. V tuto chvíli jsme získali z dluhů několik desítek tisíc korun,“ upřesnil starosta. Úplné splacení je tedy na dost dlouhou dobu. „I když tu někteří problémoví nájemníci zůstali, je situace o devadesát procent lepší. Ale uvidíme v létě. Odstěhování většiny z nich rozhodně pomohlo,“ řekla Deníku Eva Podlahová, která má s rodinou byt v sousedství, ve Štodvíně. Od chvíle, co je většina hlučných obyvatel v Krumlovské ulici, nemusela v Lázeňské zasahovat ani městská policie. „Lidé si od té doby nestěžují,“ řekl ředitel MP Ivo Novotný. Připustil, že teď zase častěji hlídky jezdí právě do ulice Krumlovská.

Před radními v současné době stojí rozhodnutí, jak odstěhovat i dvě rodiny, které v Lázeňské zbyly. „Jsou dvě varianty. Zvážit, zda jim nabídnout byty v Krumlovské za předpokladu, že se budou chovat stejně, jako dosud. Tedy budou platit nájemné a dál bez problémů splácet své dluhy. A nebo je vystěhovat bez náhrady na další bydlení. Ale samozřejmě od radních může přijít i jiný návrh,“ nastínil Martin Malý možná řešení situace. On se přiklání k možnosti stěhování do bytového domu v Krumlovské ulici. „Já to mám zatím padesát na padesát,“ rozhodnu se až po diskuzi a dalších argumentech při jednání rady,“ řekl včera Alexandr Zikmund.

Bydlení v Lázeňské ulici si teď majitelé soukromých domů pochvalují. „Koupil jsem tu dům teprve před rokem, zatím opravuji a nebydlím tam. Trávím tam hodně času a musím říct, že ulice je už chvíli klidná a po diskuzi se sousedy prý také mnohem čistější,“ doplnil jeden z budoucích obyvatelů ulice, který nechtěl být jmenován.

I v případě, že by se podařilo uvolnit všechny byty v městských objektech, není jisté, jak by s nimi město naložilo dál. „To je pouze v kompetenci zastupitelstva. A opět jsou dvě varianty. Prodat, nebo opravit, a dále byty pronajímat,“ řekl Malý s tím, že rozhodovat bude odhadní cena, další rozbor možností i náklady na případnou opravu. „Já osobně, kdybych měla rozhodnout, tak bych ty domy opravila. Samozřejmě rozhodují městské peníze, ale určitě by se našli slušní lidé, kteří by v téhle lokalitě našli hezké bydlení,“ řekla Marie Kadlecová. Připomněla, že město stejně uvažovalo o kompletní rekonstrukci ulice, což by bydlení tam ještě zkvalitnilo.

„Rekonstrukce se nevzdáváme. Žádost o dotaci z regionálního operačního programu podáme do konce března,“ potvrdil plány prachatické radnice Malý. Mělo by jít o přibližně deset milionů korun. Za ně chce radnice zrenovovat sítě, osvětlení, chodníky i povrch. „Prostě chceme, aby Lázeňská ulice byla důstojná vstupní brána do města ve směru od Lázní sv. Markéty,“ zakončil Malý.

Kdy ale město plány zrealizuje, není jasné. Více by se mohlo vědět ale už na sklonku letošního roku.